26 Mayıs 2019 - Pazar
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Camilerde Kullanılan Bölümler

Camilerde Kullanılan Bölümler

CAMİİ’ LERDE  KULLANILAN BÖLÜMLER

Camilerimizde bir çok bölümler kullanılmaktadır bu bölümleri kısaca aşşağıda yazdık arkadaşlar ve tariflerinide biraz sonra tek tek hepsini size anlatıcaz neyin ne işe yaradığını nerelerde ne yaptıklarını.

MİNBER 

MİHRAP 

VAAZ  KÜRSÜSÜ 

MAHFiL

RABLE 

ALEM

CAMİİ  KAPISI

KUBBE

MAHYA

Minber nedir…?

Sözlükte “yüksek yer” anlamına gelen MİMBER Camilerde İmamların cuma ve bayram hutbesi okudukları basamaklı yüksekçe yerdir.  Peygamberimiz (a.s.) önceleri hurma kütüğü üzerine çıkarak hutbe okumuş bunun üzerine minber bikaç masamaklı yerden yüksek yolarak yapılmıştır. Hadislerde bu kelime cennette kurulacak tahtlar anlamında da kullanılmıştır. Allah için birbirlerini sevenlerin adil olanların ve cömertlerin nurdan minberler üzerinde oturacakları bildirilmiştirminber

Mihrap nedemektir: Câmide imamın namaz kılarken cemaatin önünde durduğu, kıble tarafındaki duvarın ortasında bulunan, oyuk, girintili yer . Çoğulu “mehârîb”tir. Bu bölüm, savaş âletine benzetilerek mihrab denilmesi, şeytan ve kötü düşünce ve arzularla savaş yeri kabul edilmesindendir. Arapça yazılışı: محراب

Vaaz kürsüsü ;  Camiye namaz kılmaya gelen MÜMİNLERE  cuma namazlarında, bayram namazlarında, günlük namazlarda vaaz vermek için vaaz ve vereceklerin çıktığı cami köşesinde, üstüne birkaç basamaklı merdivenle çıkılan, cami cemaatini görebilecek yükseklikteki, bir kişilik seyyar veya sabit sedire vaaz kürsüsü denilir.

MAHFiL:  Cami içindeki müezzinlere ait mekan. Müezzin mahfili yahut hünkar mahfili şeklindedir. Etrafı tahta veya taş parmaklıkla çevrilidir. Müezzin mahfilinde müezzinler ezan, kaamet, tesbihat sesleri verirler; bazen imamın tekbirlerini tekrarlarlar. Bunların yüksekliği 3 metreye kadar çıkar, mermer veya ahşap ayaklarla desteklenir. Bazıları basamaklıdır, bazıları dayama merdivenlidir. Tavanları süsleme sanatıyla döşelidir. Genellikle sahının sağ-orta kısmında (Sultanahmet Camii) yer alır.

RABLE 

ALEM: Türk sanatında kubbe, minare ve sancak olmak üzere 3 grupta toplanmaktadır. Camilerin kubbe ve minarelerinin en tepe noktasına konulan taştan veya madenden yapılmış hilalli tepeliktir. En üstten itibaren hilal,küçük küp, boyun, armud, bilezik, büyük küp, kova diye adlandırılır. Hilalin ekseni kıbleye diktir. Bu alemlerin bakır ve üstü altın yaldızlı olanları vardır. Boğaziçi’ndeki son dönem camilerinin alemlerinin en ucundaki hilalin ortasında sekizgen yıldız bulunmaktadır.

CAMİİ  KAPISI: Caminin giriş kapısı olup, muhteşem camii kapıları vardır. 

Türk Mimarisinde camilerin gelişimi 19. yüzyılın sonuna dek süren bir evrim çizgisi izler. Süleymaniye camii nin giriş kapısı sanat şaheseri gibidir.

Ayasofya’nın örtü sistemindeki kubbe-yarım kubbe ilişkisi, Osmanlı mimarlarına esin kaynağı olmuştur.

KUBBE: Kubbe, (Almanca Kuppel, Arapça قُبَّةٌ, Boşnakça kupola, İngilizce cupola, İspanyolca cúpula) binaların üstünü örtmek için kullanılan yarım küre şeklindeki mimarî unsur.

MAHYA:  özellikle Ramazan ayında birden fazla minaresi olan camilerin iki minaresi arasına konulan ışıklı yazı. Osmanlılar döneminde yağ kandilleri ile yapılan mahyalar, günümüzde elektrik ampulleri ile yapılmaktadır.

 

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.