Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İmanın 6`tı Şartı Nedir?
İslami Bilgiler

İmanın 6`tı Şartı Nedir?

İmanın 6`tı Şartı Nedir?

“Allah’a, meleklerine, Allah’ın görüleceğine, pey­gamberlerine ve öldükten sonra diril­meye inanmandır. (Buhârî, “İmân)

İmanın 6`tı Şartı Nedir sorusuna imanın tanımıyla başlamak daha doğru olacaktır. İman bir kişinin söylediği sözü onaylamak, doğrulamak, söylediğini kabullenmek, şüpheye yer vermeyecek şekilde içten inanmak.

Hz. Peygamber’i, Allah Teâlâ’dan getirdiği kesin olarak bilinen emirleri (zarûrât-ı dîniyye) tasdik etmek, kalbimizden geçirdiğimizi yüksekselede onaylamak ve kabul etmek. İslamiyette inandığımızı kalbimizden geçirip, dilimizle de onaylarsak daha makbul sayılır. İmanın açıklamasını bu şekilde yapa biliriz, Kuranda ana hatlarıyla imanın şartlarını Amentü, ana hatlarıyla ifade eden terimdir.

Amentü :
“Âmentü billahi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l kaderi hayrihî ve şerrihî mine’llâhi teâlâ; ve’l-ba’sü ba’de’l-mevti hakk eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh”

Amentü Duasının Türkçe AçıklAması 

“Allah’a, meleklerine, kitaplarına, pey­gamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman ettim. Ölümden sonra diriliş gerçektir. Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğu­na şahadet ederim.”

admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.