26 Mayıs 2019 - Pazar
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Kuran’da Adıgeçen Sebzelerin İsimleri ve Ayetleri

Kuran’da Adıgeçen Sebzelerin İsimleri ve Ayetleri

Kuran`da  Adıgeçen Sebzelerin İsimleri Ve Ayetleri

Allah`IN yarattığı en özel varlık insan oğludur. Buna bağlı ol-arakta insanla alakalı olan yaşamını sürdürmesi hastalıklarına deva bulması, müşküllerini aşmaları yönünde her ne gerekli ise insanı yaratırken hepsini bir kanuna sıraya bağlamış ve bu yönlendirmeyide 4 ilahi kitap aracılığıyla yapmıştır. Biz bu bilinçle Allah inancıyla öncelikle Kuranı kerim`de adı gecen sebzelere ve bu sebzelerin açıklamalarına , insanların bilgilendirilmesi açısında yaklaşacağız. Her sebzenin bir besin değeri ve insan vücudunda ayrı bir işlevi vardır.

Allah, Kur’ân’a yarattığı kainatın tercümesini ettirmiştir. Onun için Kur’ân’da adı geçen her konuyu ilk başta tanımak araştırmak daha doğru bir davranış biçimi olacaktır.

وَإِذْ قُلْتُمْ يَامُوسَى لَنْ نَصْبِرَ عَلَى طَعَامٍ وَاحِدٍ فَادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُخْرِجْ لَنَا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِهَا وَقِثَّائِهَا وَفُومِهَا وَعَدَسِهَا وَبَصَلِهَا قَالَ أَتَسْتَبْدِلُونَ الَّذِي هُوَ أَدْنَى بِالَّذِي هُوَ خَيْرٌ اهْبِطُوا مِصْرًا فَإِنَّ لَكُمْ مَا سَأَلْتُمْ

Bakara, 2/61 :”Bir vakit şöyle dediniz: ‘Mûsa! Biz bir çeşit yemeğe imkânı yok katlanamayız. O hâlde bizim için Rabb’ine yalvar da yerin bitirdiği sebzesinden, kabağından, sarımsağından, mercimeğinden, soğanından çıkarsın.’ Mûsa da: ‘Ne o!’ dedi, ‘Siz, daha üstün olanı vererek daha düşük olanı mı almak istiyorsunuz? Pekâlâ, şehre inin, işte istediklerinizi orada bulursunuz!'”  Bakara, 2/61 adı geçen sebzeler ile açıklamalar aşağıda verilmiştir.

 Kuran`da  Adıgeçen Sebzeler

kabak

Kabak

Kur’ân-ı Kerîm’de adıgeçen sebzelerden biri de kabaktır. Kabağınadının geçtiği  âyetin çevrisi şöyledir:

Sâffât,37/139-146:“Yûnus da şüphesiz resullerdendi. Hani o, Rabb’inden izinsiz kaçıp yolcusunu doldurmuş gemiye kendini atmıştı. Kur’a çekmiş, kur’ada kaybedenlerden olunca denize atılmıştı. O yaptığından ötürü pişman bir vaziyette iken balık onu yutuverdi. Şayet Allah’ı çok tesbih edenlerden olmasaydı, tâ mahşere kadar onun karnında kalırdı. Derken Biz onu ağaçsız çıplak bir sahile attık, o bitkin bir hâlde idi. Üzerine gölge yapması için, orada asma kabak cinsinden bir ağaç bitirdik.”

Elmalılı’ya göre âyetin anlamı : “Ve üzerine yaktîn, yani bal kabağı cinsinden bir ağaç bitirdik. Gövdesiz, çabuk biter, çok çatallanır, uzar ve yaprakları büyük olduğundan gölgeliğe elverişli bir ağaç; gövdesi olmadığı hâlde buna ağaç denilmesi, çatallanıp yükselebilmesinden dolayıdır. Demek ki başında bu kabağın bitmesi, çıktığı sırada hasta hâlinde bir siper olması içindi.”

Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) en sevdiği yemeğin kabak yemeği olduğu rivâyet edilmiştir.20

Hz. Enes (r.a) : “Bir terzi, Resûlullah Efendimiz’i (sallallahu aleyhi ve sellem) onun adına hazırladığı bir yemeğe davet etti. Beraberinde ben de gittim. (Ev sahibi sofraya) arpa ekmeği, içerisinde kabak bulunan bir çorba ve kadîd (kurutulmuş et) getirdi. Ben, Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) tabağın etrafından kabağı araştırdığını gördüm. O günden beri kabağı sevmeye devam ediyorum.” diyeanlatıyor.

Kabak, reçine, sabit yağ, steroller ve tenyalara tesirli bir madde olan sukurbitin içerir.

Kabağın faydaları: Kabak çekirdeğinde bulunan sukurbitin,  tenyaların döker.

İdrar tutukluğunu giderici, böbrek ve mesane iltihaplarını temizleyici, mide ve bağırsaklara yumuşaklık verici, kabızlığı giderici tesirleri vardır.. Basuru olanlar için faydalıdır. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Göğüs yumuşatıcı, öksürükün kesilmesine faydalıdır. Helvacı kabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşürülmesi,Lapası dıştan uygulanacak  olursa, boğaz ağrılarının ve kadınlarda görülen akıntının kesilmesinde ,Prostattan doğan şikâyetleri giderilmesinde. tedavi edici özelliği vardır.

ACUR1

Acur

Acur, kabak soyundan gelir ve salatalığın bir çeşididir.  yaz mevsiminde yetişen ve sağlık için yaralı olan  sebzedir. Birkaç cinsi vardır. Harareti keser, susuzluğu giderir.  Midenin yankısını alır, midede yavaş sindirilmesi ile kilo kaybını önler. Mesâne ağrılarına karşı etkilidir. Kokusu baygınlığa iyi gelir. Tohumu idrarı söktürür, yaprağı yarlara karşı iyilrştiricidir ( köpek ısırmasına karşı ).

Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) acuru, yaş hurma ile1 başka bir rivâyette de hıyar ve acuru bal ile beraber yediği rivâyet edilmiştir.
Hz. Âişe : (Nişanlı olduğum günlerde idi, zayıf olduğumdan dolayı) annem beni kilo aldırarak evliliğe hazırlıyordu, bunu bir türlü de beceremiyordu. Nihayet acur ile yaş hurma yemeye devam ettim ve güzel bir şekilde şişmanladım.”

 

merc,mek1

Mercimek

Yemeklik olarak kullanılır. Zengin nişasta ve nebatî proteine sahip kılınmıştır. Terkibinde B vitaminleri ve fosfor vardır. İnsan beslenmesinde önemli yerivardır.

 mercimek  bir protein deposudur. Mercimeğin damar sertliği, kalb, şeker, kanser gibi hastalıklardan korunmak için faydalıdır.Mercimek, görme kuvvetini artırır, Zekâyı geliştirir. Adale ve sinirlerin kuvvetlenmesinde, kan yapımında rol alır. Protein, mineral ve vitamin değerleri bakımından zengin bir besin olan mercimek, un ve makarna gibi kepeği alınmış gıdalara nispetle oldukça besleyicidir. Mercimek, baklagiller içinde sindirimi en kolay besindir,  kabızlığın giderir, bağırsakları yormaz. sütü çoğaltır. Çabuk doyurarak şişmanlığı önler.

Kâfûr

 Kâfûr

إِنَّ الْأَبْرَارَ يَشْرَبُونَ مِنْ كَأْسٍ كَانَ مِزَاجُهَا كَافُورًا

İnsan,76/5 :”İyi insanlar ise, kâfûr suyu ile hazırlanmış içecek kâselerini yudumlarlar.”

kâfûr suyu insanın nefesine serin lik ve temiz koku getirir.

 Kâfûr, renksiz, özel kokulu, acı ve yakıcı lezzette bir maddedir. Uçucu olduğundan kapalı kaplarda saklanmalıdır, Cenazelerin hazırlanmasında da kullanılır. Kâfûr, renksiz, özel kokulu, acı ve yakıcı lezzette bir maddedir. Uçucu olduğundan kapalı kaplarda saklanmalıdır, antiseptik, ağrı kesici ve mikrop öldürücüdür,  romatizmal ağrılarda, ağrı kesici olarak, ağrılı eklemleri ovmak suretiyle uygulanmaktadır, santral sinir sistemi, solunum ve dolaşım uyarıcısıdır, antiseptik, gaz söktürücü ve teneffüs merkezini uyarıcı olarak kullanılır

Ümmü Atiyye de, Kâfur’un cenaze yıkanmasında kullanılması hakkında  bir hâdise anlatır:

“Kızlarından biri vefat ettiği zaman, Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) yanımıza çıkageldi de: “Onu (Zeyneb’i) su ve Arabistan kirazı yaprağının tozu ile üç, beş veya gerektiği kadar yıkayınız! Fakat sonuncu olarak yıkadığınızda suyun içine kâfur veya kâfur cinsinden bir koku koyunuz! Bitirdiğiniz zaman ise bana haber veriniz.”38 buyurmuştur.

REYHAN

 Reyhan

وَالْحَبُّ ذُو الْعَصْفِ وَالرَّيْحَانُ “(Yeryüzünde) saplı ve yapraklı hububat ve hoş kokulu bitkiler vardır.” (Rahmân, 55/12).

Reyhan, güzel kokulu ve gönül açıcı demektir. Reyhan, güzel kokulu otların hepsine denir. Her millet bu kelimeyi güzel kokan bitkilerden biri hakkında özel olarak kullanır. Batı’da yaşayanlar bunu mersin ağacı için kullanırlar. Arap’ın, reyhan denince aklına gelen de budur. Irak ve Suriye ahalisi ise yarpuza reyhan der.24 Râzî’ye göre ise, kendisinden ilâç da yapılan bildiğimiz reyhan mânâsına gelir.

Reyhan ile alâkalı hadîs-i şerîf mealen şöyledir: “Her kime reyhan ikram edilirse geri çevirmesin! Zîrâ reyhanın kokusu güzel, taşınması da kolaydır.”2

Reyhanın, ak fesleğen, Hint fesleğeni, yabanî fesleğen, yer fesleğeni gibi çeşitleri vardır. Fesleğen, Güney Anadolu’da yemek ve salatalara tat vermek için nane gibi kullanılmaktadır.

 Reyhan, koku alma organımızı temizler; sinirlere ve ruha neşe ve canlılık vesilesidir27Reyhan, ishallerin kesilmesine vesile olur, kalbin rahatlamasında rol alır. Kokusu vebaya engel teşkil eder. Kafadaki kepekleri, rutubetli yaraları, kabarcıkları arındırır, temizler, dökülen saçları tutar ve siyahlatır.

Baharat lezzetli olduğundan iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve gaz giderici bir hususiyeti vardır. Fesleğen esansı da aynı maksatlarla kullanılmaktadır.29 Öksürüğün kesilmesinde, baş dönmesinin durmasında tesirlidir. Zafiyeti giderir. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarının tedavisine vesile olur. Fesleğen kokusu; sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratı kaçırır.30

ZENCEFİL

وَيُسْقَوْنَ فِيهَا كَأْسًا كَانَ مِزَاجُهَا زَنجَبِيلًا

  İnsan,76/17 :”Onlara karışımında zencefil bulunan kadehler ikram edilir.”

Cennet halkına, gümüş billûr kadehler, zencefîl karıştırılmış içecekler doldurulup sunulur. Zencefîl, güzel kokusuyla meşrubata lezzet veren, Arapların çok hoşlandıkları bir baharattır. Cennet ehline sunulan içeceğe kâh kâfûr, kâh zencefîl karıştırılır. Kâfûr soğukluk, zencefîl ısı verir. Bu ikisi de sunulur ki, iki zevki de tatsınlar.

Ebû Saîdi’l-Hudri’nin rivâyetine göre Hint hükümdarı, Resûl-i Ekrem Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) bir testi dolusu zencefil hediye etmiş, O da (sallallahu aleyhi ve sellem) ashâbına azar azar ikrâm etmiş, ondan bir miktar da Ebû Saîdi’l-Hudri’ye vermiştir.

Zencefîl, baharat olarak kullanılır.  Tıbbî zencefîlin tropik memleketlerde kültürü yapılır.

 Kusmanın önlenmesinde, ishalin kesilmesin,  Bağırsak bozukluklarını giderir.. Bedenî ve zihnî gücün artırılmasında tesirlidir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmesini sağlar, Tükürük bezlerinin faaliyetinin artmasında rol alarak tükürüğü artırır. Bağırsakların düzelmesine vesile olur. Zencefil, havlıcan ve şam fıstığı; bal ile macun yapıldıktan sonra yenirse, romatizma ağrılarının kesilmesinde rol alır.  İştah açar. Mide ve bağırsaklardaki gazın atımında faydalıdır, vücut ağrılarına iyi gelir.

Vücudu ısıtır, hazma yardım eder. Soğuk ve rutubetten meydana gelen karaciğer gözenekleri tıkanıklığına karşı faydalıdır. Yenilmek veya sürme çekilmek suretiyle rutubetten meydana gelen göz kararmasına karşı da faydalıdır.

sarimsak%2021

 Sarımsak

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), sarımsakla alâkalı şöyle buyurmuşlardır:

“Sarımsağı yiyin, onunla tedavi olun. Zîrâ o, yetmiş derde devâdır. Eğer bana melek gelmemiş olsaydı, ben de onu muhakkak yerdim.”5, “Her kim soğan ve sarımsak yerse (kokusu gidinceye kadar evinde otursun) mescidimize yaklaşmasın! Eğer mutlaka yemek isterseniz, pişirerek kokusunu öldürünüz!”6

Sarımsağın muhteviyatında A, B, C vitaminleri, şekerler, sarımsağa özel koku, sarımsağın lezzetini veren kükürtlü bir uçucu yağ ve alicin vardır.

Romalılarda savaşlardan önce kuvvetlendirmek için askerlere sarımsak verilmekteydi. Sarımsağı kuzey ülkelerine tanıtan Osmanlı’dır.

Sistematik tesirleri ise, sarımsağın damar sertliğini geriletmesi ve engellemesine dayanır.

 taze sarımsak  tansiyon düşürücü etkiye sahiptir; Sarımsak ayrıca damar sertliğinin yol açtığı karın ağrıları, ekşime, yanma ve gaz gibi rahatsızlıklarda da faydalıdır.

Sarımsak, solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür. Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar sırasında faydalıdır. Kalb adalelerinin kuvvetlenmesine ve böbreklerin normal çalışmasına vesile olur. Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasına yardımcı olur. Romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır. Ateş düşürücü tesiri vardır. Egzamada kullanılır. Nefes darlığında faydalıdır. Zehirlenmelerde kullanılır. İdrar tutukluluğunu giderir. Zehirli hayvan sokmasında da faydalıdır. Saçların uzamasına da yardımcı olur.

Sarımsak çok eski devirlerden beri kullanılan ve bilinen bir tıbbî bitkidir. MÖ. 3000 yıllarına ait, taşlara yazılmış sarımsak reçeteleri bulunmuştur. Yine eski Mısır papirüslerinde, MÖ. 1600 yılında piramitlerde çalışan işçilerin, günlük yemeklerinde yeterli miktarda sarımsak ve soğan olmadığını ileri sürerek çalışmayı reddettikleri yazılıdır. Sebebi; soğan ve sarımsağın genel fizik kondisyonu arttıran ve özellikle o devirlerde bütün doğuda çok yaygın olan amipli dizanteriye karşı koruyucu maddeler ihtiva ettiğinin bilinmesidir.

SOĞAN

Soğan

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır: “Her kim soğan ve sarımsak yerse (kokusu gidinceye kadar evinde otursun) mescidimize yaklaşmasın! Eğer mutlaka yemek isterseniz, pişirerek kokusunu öldürünüz!”

soğanın bitkiler içerisinde önemli bir yeri vardır. Sağlık üzerine olan olumlu tesirleri yüzyıllardan beri bilinen soğanın faydalı yönleri uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Soğan tıbbî gayeler dışında, lezzet vermesi için birçok yemeğe katılır. Soğan eski Mısırlılardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Piramitlerin inşası esnasında işçileri salgın hastalıklardan korumak gayesiyle verilen sebzelerden biri de soğandır. Soğan; şekerler, organik asitler, A, B, C vitaminleri, içerir. Bağırsak  müshil tesiri yapar. Yakıcı lezzetiyle iştah açar, mide asiditesinin artmasına sağlar hazmı kolaylaştırır. Kan şekerinin düşmesine,idrar söktürücü ve kan basıncını azaltır. Bağırsak gazlarının giderilmesinde. Hâricen, mikrop öldürücü tesirinden faydalanmak için çıbanların olgunlaştırılmasında ve yaraların mikrop kapmasının önlenmesinde etkilidir.

Vücutta biriken zararlı maddeleri ve suyu atar. Romatizmada, mafsal iltihabında, idrar tutukluğunda ve damar sertliğinde, Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine, Zayıflamaya,. Böbrek ağrısının dindirilmesinde, zihin yorgunluğunun giderilmesinde ve sinirlerin yatıştırılmasında , Kalb çarpıntısını dindirir. Prostat bezinin hastalanmasını önler. İktidarsızlıkta faydalıdır. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında, Öksürük söktürür, bronşları temizler. Astım nöbeti, akciğer hastalıkları, grip ve soğuk algınlığında, kolera ve veremde etkilidir. Vücudun direncinin artmasına etkilidir, Bağırsaklardaki mikropları temizler. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde . Soğan, pankreas bezlerinin çalışmasında rol alarak insülin salgısını artmasına vesile olur,  şeker hastalığına iyi geliri. yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır. Dezenfektan görevi görür, gıdaların bağırsaklarda kokuşup vücudu zehirlenmesini önler. Sinirleri teskin eder ve uyku verir. Arı sokmalarında acıyı keser şişmeyi önler

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.