20 Mayıs 2019 - Pazartesi
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Kur’anda Bildirilen Bitkilerin Eşlilik Mucizesi

Kur’anda Bildirilen Bitkilerin Eşlilik Mucizesi

 Kuran`da Bildirilen Bitkilerin Eşlilik Mucizesi

Kur’anda Bildirilen Bitkilerin Eşlilik Mucizesi taha suresi 53, Rad suresi 3 te açık açık yazılmıştır. Allah yarattığını eş olarak yaratmıştır. İşte bitkiler içinde Kuran`da 2 ayrı ayette bitkilerin eşlilik durumunu bildirmiş olup yarattığı her canlının üremesi ve çoğalması için soyun devamını sağlamak için muazzam bir düzen kurmuş. Kurulan bu düzeni İlahi kitaplarda insan oğluna Peygamber`ler aracılığıyla duyurmuştur. Yarattığı İnsanın yaşamını, her derdine çare olması içinde yarattığı sonsuzluğun içine binlerce koyduğu güzelliğin yanısıra bitkiler içinde eşlilik durumunu düzenlemiş Kuranı kerimde bunu duyurmuştur. İzleyeceğiniz videoda  Kur’anda Bildirilen Bitkilerin Eşlilik Mucizesini sesli görüntülü olarak daha net göre bileceksiniz. Görme engellileri düşünerek   Bitkilerin Eşlilik Mucizesinin videolu yayınlamayı terci hettik şimdiden iyi izlemeler.

 

taha suresi 53

الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْدًا وَسَلَكَ لَكُمْ فِيهَا سُبُلًا وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجْنَا بِهِ

                              أَزْوَاجًا مِّن نَّبَاتٍ شَتَّى

Ellezî ceale lekumul arda mehden ve seleke lekum fîhâ subulen ve enzele mines semâi mââ(mâen), fe ahrecnâ bihî ezvâcen min nebâtin şettâ.

Yeryüzünü size döşek (beşik) yapan, orada sizin için yollar açan ve semadan su indiren O’dur. Sonra da onunla, farklı farklı bitkilerden çiftler çıkardık.

AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm

Allahû Tealâ herşeyi zıddı ile kaim kılarak çift yaratmıştır. Buğday; bir buğday sapı ve üzerindeki başaktan ibarettir. Görülen, tek bir şeydir. Ve zannedilir ki, o ondan ibarettir. Hayır, ondan ibaret değildir.

Kur’ân-ı Kerim  TÂH   20/TÂHÂ-53   TÂH suresi, 53. ayeti” tefsiri İnsanı yyaratan Allah yarattığı kulun bütün hayatını yaşama çoğalma hallerini, Kuranda anlatmış ve yol göstermiştir önemli olan bu anlatımları ehil ellerden, okumak ehil dillerden dinlemektir. Sizler için anlaşılması en iyiolan yazım biçimini seçtik.

Elmalılı Hamdi Yazır: O ki size arzı bir beşik yaptı ve onda size yollar açtı ve semadan bir su indirdi de bu sebeble muhtelif nebattan çiftler çıkarmaktayız

2-Yeryüzünü sizin için bir döşek yapan, orada size yollar açan ve gökten bir su indiren O’dur.» dedi. İşte Biz, bu su sayesinde çeşitli bitkilerden çiftler çıkarmaktayız.

3-Yeryüzünü sizin için bir döşek yapan, oradan sizin için yollar açan ve gökten bir su indiren O’dur.» İşte biz o su ile türlü türlü bitkilerden çiftler çıkardık

Kirlian, yüksek frekans altında üretim tekniğini ortaya çıkaran âlimdir. Kirlian metoduyla çekilen birkaç fotoğraf bize çok şeyler söylüyor. Kirlian yeşil bir asma yaprağının resmini çekiyor. Resmi yüksek frekans altında çektiği zaman, resimdeki yeşil, kırmızıya dönüşüyor. Daha da ötesinde Kirlian eline bir makas alıp yaprağın ucundan bir parçayı kesiyor. Tekrar fotoğraf çekiyor. Çektiği bu ikinci yeşil yaprakta o kesilen kısım eksik. Aynı fotoğrafı Kirlian metoduyla çektiği zaman o eksik kısım tamam çıkıyor. Kırmızı renkli bir yaprak ama eksik kesimi de tamam. Ve yaprağın yarısını geçene kadar, kademe kademe yaprağı keserek deniyor. her seferinde yaprak tamam çıkıyor. Ne zaman ki Kirlian’ın makası yaprağın yarısının öbür tarafına geçiyor, kalan yarıdan daha aşağı düşüyor ve artık yaprak bütün olarak çıkmıyor.

Allahû Tealâ’nın farklı farklı bitkilerden çiftler çıkarması, o bitkinin hem zahirî âleme ait olan kesimi olduğunu hem de onun bu gözlerle göremediğimiz zıddının da kendi içinde olduğunu ifade ediyor. Nasıl şu anda siz, Allah’a ruhlarını gönderenler, içinizde fizik vücudunuzun aynı olan bir nefs taşıyorsanız, o sizin zıddınız olarak aynı görüntüde bir varlıksa; bir buğday başağı için de aynı görüntüde bir varlık onun içindedir, bir yaprak için de aynı şey söz konusudur. Öyleyse başka bir âleme ait olan o karşıt maddeyi insanlar bu gözlerle göremezler. Ama yüksek frekans altında çekilen fotoğraf, bunu net ve kesin olarak ispat ediyor.

Rad suresi 3

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا وَمِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِيهَا زَوْجَيْنِ

              اثْنَيْنِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Ve huvellezî meddel arda ve ceale fîhâ ravâsiye ve enhârâ(enhâren), ve min kullis semerâti ceale fîhâ zevceynisneyni yugşil leylen nehâr(nehâre), inne fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn(yetefekkerûne).

Yeryüzünü uzatıp, yayan O’dur. Orada dağlar ve nehirler kıldı (yarattı, oluşturdu). Orada bütün ürünlerden ikili çiftler (zıt cinsli eşler) yarattı (oluşturdu). Geceyi, gündüze örter. Muhakkak ki; bunda tefekkür eden kavim için elbette âyetler (deliller) vardır.

AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm

Allahû Tealâ’nın yaratma faaliyetinin bir ifadesi de bu âyet-i kerimede geçmekte, yaratılışın Dünya için olan kesiminden bahsedilmektedir. Allah, yeryüzünü uzatıp yaymaktan bahsetmektedir. Allahû Tealâ 240.000 km.lik bir ekvator kuşağı üzerinde Dünya adı verilen bu gezegeni yaratmıştır.

Allahû Tealâ, her varlığın hayatını devam ettirebilmesi için hep bir erkek, bir dişiden oluşan çiftler yaratmıştır. İlk defa yaşayanlar ölmeden evvel yerlerine, çocuklarını getirecek, böylece hayvanların ve insanların hayatlarını devam ettirmeleri ve nesiller boyunca hep var olmaları söz konusu olacaktır.

Elmalılı Hamdi Yazır ın Kur’ân-ı Kerim   RA’D » 13/RA’D-3  “RA’D suresi, 3. ayeti” tefsiri İLE dünyada yaratılan bitkilerin eşlilik durumu daha net ve anlaşılır dilde okurlarımızın daha kolay anlamaları ve bilgilenmeleri için yayınladık.

Elmalılı Hamdi Yazır: Hem o, odur ki Arza bir imtidad verdi ve onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaptı ve meyvelerin hepsinden onda iki çift yarattı, geceyi gündüze bürüyüp duruyor, her halde bunda tefekkür edecek bir kavm için âyetler var

2-Yine O, Odur ki, yere bir uzantı verdi, orada oturaklı dağlar ve ırmaklar yaptı ve meyvelerin hepsinden onda iki çift yarattı; geceyi gündüze bürüyüp duruyor; muhakkak bunda düşünen bir topluluk için deliller vardır.

3-Yeryüzünü enine boyuna yayıp döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar meydana getiren ve yeryüzünde meyvelerin hepsinden iki çift yapan O’dur. Sürekli olarak gece ile gündüzü birbirine dolamaktadır. Düşünecek olan bir kavim için bunda muhakkak ki, ibretler vardır.

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.