Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Mihrap Ne Anlama Gelir?
İslami Bilgiler

Mihrap Ne Anlama Gelir?

Mihrap Ne Anlama Gelir?

Mihrap: Câmi, mescit ve namazgâhlarda, kıble yönünü gösteren,imamın cemaat önünde durarak namaz kıldırmasına ayrılan yer .Mihrap, câmilerde kıbleye bakan duvara oyuk şeklinde yapılır. Enüst tarafında bir kitâbe yazılıdır. Mihrapın enüstünde yazılıolan kitâbeler, Kur’ân-ı kerîm’den seçilmiş âyet-i kerîmelerin tamamı veya bir bölümünden oluşur. Üstü açık olan namazgâhlarda bu mihrap yeri, dikili bir taşla gösterilir ve bunun üzerinde de aynı yazı bulunur.
İslamiyetin İlk yıllarındda, kıble yönü renkli bir çizgi veya üzerinde belirli işâretler bulunan bir taşla gösterilirdi.

Resûlullah’ın (sallallahü aleyhi ve sellem) Mekke’deki evinin Suffasındaki kalın direklerden yapılmış olan mihrabının kıblesi Kudüs’tü ( Kıble). Medine’ye Hicretten sonra yapılan Mescid-i Seâdet (veya Mescid-i Nebî)in mihrâbı da yine Kudüs’e doğruydu. Kâbe’nin arkada kalması, Peygamber efendimizin çok üzmüştür, Hicretin ikinci yılında nâzil olan âyet-i kerîmede emredildiği üzere Müslümanların kıblesi, Kâbe’ye çevrilmiştir. ( Kâbe)

Mihrap, Kâbe’ye çevrilmiş olmak şartıyle, Yapıldığı ülkenin mimarisine göre inşaa edilmiştir. Selçuklulardan îtibâren câmi ve mescit planlarında mihrap, bâzan binâdan çıkıntı şeklinde veyâhut duvar içine girintili bir tarzda yapılmıştır. Osmanlılar devrinde, daha büyük boyutlu câmiler yapılınca, mihraplar da inceltilerek yükseltilmiştir. ,,,,

Mihrap Ne Anlama Gelir

Mihrap Ne Anlama Gelir Bursa Yeşil Cami MİHRABI

Çinilerle süslü Bursa Yeşil Câminin ve Edirne Murâdiye Câmiinin mihrapları birer şahaserdir.

Edirne Murâdiye Câmiinin mihrap

Edirne Murâdiye Câmiinin mihrap

 

Mihrab, günümüzde genellikle caminin kıble duvarı oyuk şekilde inşa edilerek ve çevresi de yazı veya diğer süs unsurları ile süslenerek yapılır. Çini, mermer veya ahşaptan yapılan ve sanat değeri oldukça yüksek mihraplar vardır. cami zemininden 15-20 cm. yüksek yapılanlarına da rastlanır.

Mihrabın tarihçesi ve anlamı

1- Cami, mescit vb. yerlerde kabe yönünü gösteren, duvarda bulunan ve imama ayrılmış olan oyuk veya girintili yer.

2- Mecazumut bağlanan yer.
Kurulan ilk mescit Mekke’de bulunan Kabe-i Muazzama, Muazzamanın anlamı; en büyük, en çok saygı gösterilmesi gereken anlamına gelir.
İslamiyet’in gelmesiyle Hz. Peygamber döneminde yapılan ilk cami Kuba Mescit’idir. Hz. Muhammed, 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medine yakınlarında Kuba Köyünde İslam tarihin ilk genel mescidi inşa etmiştir.

admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.