26 Mayıs 2019 - Pazar
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Süleymaniye Camii Mimarsinan Eseleri

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eseleri

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eserleri

CSMİ
Süleymaniye Camii Mimarsinan Eserleri

Süleymaniye Camii her karesi ayrı bir yorum. Mimar Sinan’ın, Caminin planını çizerken gösterdiği titizlik takdir edilecek bir durum. O günün şartlarında bu kadar detaylı düşünüp, yüz yıllar boyu, bütün afetlere dayanmış tek bir yerinde bir hasar oluşmamış Cami, bir mimari şaheseridir. Caminin Cami’ndeki akustik sorununun çözümüyle ilgili söylentilere dayalı bir nargile içme hikayesi vardır. Mimar başı ses akustiğini sağlamak için, Cami inşa edilirken, Sinan’ın mihrapta nargile içtiği söylenir, gerçekten hala sırrı çözülemeyen bir akustik yapısı vardır. Süleymaniye Camii’nin ayrıntılarını inceledikçe insanı derinden etkileyen pek çok özelliği ortaya çıkıyor. Caminin yapımına temel atılmasından sonra, bir süre temelin oturması için ara verilir, bu durumu  Şah , yanlış değerlendirip, Süleyman Camii yapımı için yüklü bir  mücevheri bir mektupla Kanuni Sultan Süleyman’a yollar, buna kızan Kanuni elçinin gözü önde, gelen hediye kadar, altını bahşiş olarak dağıtır, hediye  kutusunu da, Sinan’a vererek içindeki mücevherleri yapının taşlarına karıştırmasını emreder.

Süleymaniye Camii, I. Süleyman için 1551-1557 yılları arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştire.

Mimar Sinan’ın acemilik devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan SüleymaniyeKülliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii’sindeki 4 Minare: dört minaresi İstanbul’da yaşamış dört büyük hükümdarı temsil eder bu hükümdarlar; Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanunî Sultan Süleyman’ı ya da camiyi yaptıranın, İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğunu temsil eder.

Camide bulunan 10 tane şerefe ; Kanuni Sultan Süleyman’ın 10. Padişahını temsil eder.

Camide bulunan Kubbe ise HZ Peygamber’imizi temsil eder.

Camideki 4 ana sutun ise 4 halifeyi temsil eder; HZ Ebubekir, HZ Ömer, HZ Osman, HZ Ali.

Camide ses akustiğini sağlayan ,  derinliği ve eni 50 cm olan 64 tane küptür. Mimarideki bu özellik, keskin bir zeka ürünü dür. aradan 400 yıl geçmiş olmasına rağmen Mimar Sinan’ın mimari zekasına yaklaşan, bir mimar daha yoktur.

Caminin en büyük özelliği depreme karşı olan dayanıklılığı. Sinan Caminin temelini, kubbenin yüksekliği kadar derin kazdırmıştır, Temelin özelliği, düz bir satıh üzerine değil, Küre şeklinde yaptırmış olmasıdır.

Caminin içini aydınlatmak için yakılan 200- 300 tane kandilin isi, yukarıdaki , akımla kapı üstündeki dört pencereden is odasına çekilirdi. Kitap yazımında ve hattatlık-ta kullanılan mürekkebin en güzeli bu isten elde edildiği saraydaki birçok kitabın yazılmasında da bu isten yapılan mürekkeple olduğu söylenir..

Cami süslemeleri açısından sade bir yapıya sahiptir. Mihrap duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda Fetih Suresi, caminin ana kubbesinin ortasında ise Nur Suresi yazılı bulunmaktadır. Caminin hattatı Hasan Çelebi’dir.

 

Mimarsinan Eseleri
Süleymaniye Camii

 

 

mimar sinan
Süleymaniye Camii

 

 

mimar sinan
Süleymaniye Camii

 

 

hat yazıları
Süleymaniye Camii

 

mimar sinan
Süleymaniye Camii

 

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.