25 Mayıs 2019 - Cumartesi
Ana Sayfa / İslami Haberler / Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklması

Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklması

Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklması

Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklması olay yarattı. Akgündüz’ün başında bulunduğu  Rotterdam İslam Üniversitesi’ni (IUR) Gezi protestolarında yaptığı bu olaylar  “dinsizlerin, Ermeniler’in, Aleviler’in işi” açıklamasından sonra Hollanda hükumeti tarafından sıkı gözlem altına alındı.IUR ile ilgili çifte soruşturma talimatı veren, Hollanda Eğitim Bakanı Jet Bussemaker, “İslam Üniversitesi yönetimine olan güveninin sarsıldığını” ifade etti. IUR Rektörü Akgündüz’ün Gezi protestolarına dair yaptığı açıklamalar, Hollanda kamuoyunda geniş yankı bulmuştu.

Ahmet Akgündüz Gezi protestolarına katılanlara “Cami düşmanı mimarlar, komünist sendika liderleri, Müslümanları katleden Esed’ciler, Alevilikten nasibi olmayan ve o adı kullanan dinsizler. Yani kısaca Avrupaî hayat yaşayan ailelerin çocukları” diye açıklamalar yapmıştı.

İktidar ve muhalafet tarafından Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklması gündemine taşınmıştı.  Sağ partiler, Hollanda’da imam yetiştirmekle görevli üniversitesinin denkliğinin iptal edilerek kapatılmasını istemişti.

Sağ partiler, parlamentoya verdikleri soru önergemlerinde Akgündüz’ün, recm yani taşlayarak öldürmeyi, “İslam’ın içinde geçerli bir ceza” olarak açıkladığı ve “bir erkek karısını dövebilir” dediği de belirtilmişti.

  Rotterdam İslam Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Rektör Akgündüz’ün, “düşünce özgürlüğüne dayanarak İslami birikimi ve akademik konular hakında kendi görüşlerini dile getirdiği” dile getirilmişti. ‘Güvenim sarsıldı’ diyen eğitim Bakanı. Kamo dan gelen tepkiler üzerine üniversite yönetiminin daha dikkatli olma sözü verdiğini belirtti. Verilen sözün tutulmadığı kanısında olan Bakan Bussemaker,  Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerin de gösterilen adayları örnek gösterdi.Eğitim bakanı Bussemaker, araştırma sonunda IUR’ye yönelik bir müdahale söz konusu olursa bundan kaçınmayacaklarını dile getirdi.Bakan Bussemaker’in talimatı doğrultusunda Hollanda – Flaman Akreditasyon Kurumu (NVAO), IUR hakkında araştırma başlatacak. Üniversitede eğitimin kalitesi, vizyonu, sosyal ve toplumsal durumu incelenecek. Açıklması geldi. Gezi olayları ardından yaptığı açıklamalarla zor günler yaşayan Akgündüz yakınlarına bu duruma sesis kalamazdım şeklindeki açıklamalar yaptığı da söylenenler arasında. Aklımızı allak bullak eden gezi olaylarında kimin haklı kimin haksız olduğunu anlayamadan her ağızdan bir açıklama gelmiş, tepki gösterilen  bir kaç ağaç-mıydı yoksa konu rant sahibi olmak isteyen art niyetli kişiler-miydi hala çözemedik. Gezi olaylarında, bir birini tutmayan açıklamalar yapan tüm yetkililere buradan sesleniyoruz; biz normal vatandaşları da düşünün açıklamalarınızı ona göre yapın, sizleri oylarıyla seçen, seçmenleri unutmayın. Ahmet Akgündüz’ün Gezi Açıklaması neden uluslar arası medyada bu kadar yankı buldu, doğru olan neydi, yada yanlış olan neydi ki, Bizim parlamentoya soru önergeleri ile taşındı.Bu konuda akıllar hala karışık konu bir netliğe kavuşmadı.

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Tek Çatı İslamiyet Aslında, Çanakkale'ye, Erzurum'a, Sİvas'a. Ne oldu

Tek Çatı İslamiyet Aslında

 Tek Çatı İslamiyet Aslında Elinizde kumanda gezerken kanalları bir kanalda rast gelirsiniz, çocuklar duymasın bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.