13 Ekim 2019 - Pazar
Ana Sayfa / Genel / Adana İslami Sohbet Odaları

Adana İslami Sohbet Odaları

Adana İslami Sohbet Odaları

İslami sohbet yapabileceğiniz en güzel sitelerden biri olmak için Adana islami sohbet odalarımıza siz Adanalı hemşehrililerimizi bekliyoruz. En güzel sohbetlerin seviyeli dostluk ve arkadaşlıkların kurulabileceği sitemizde, samimi bir ortamda hiç bir ücret ödemeden, yurdun her köşesinden arkadaşlar edine bilirsiniz. Günümüz şartlarında en büyük sorun olan zamansızlık, İslamrüzgari, Adana islami sohbet odaları bu zman sorununu dikkate alarak, evinizde sohbet edip dostluklar kurabilmeniz aracı olmak için, hiç bir ücret talebinde bulunmadan açIlmıştır.

Adana İslami Sohbet Odaları
Adana İslami Sohbet Odaları

Konu Adana islami sohbet odaları olunca adananın tanıtımını yapmamak olmaz: Adananın en ünlüleri:Yaşar Kemal, Sakıp Sabancı, en meşhur bitki leri  Beyaz altın olarak bilinen Pamuk , en meşhur yiyecekleri Adana Kebabı, Şalgam Suyu, Bicibici. Adana antik kent gibidir verimli toprakları sebebyle bir çok uygarlıklara yerleşim alanı olmuştur,  Adana Anavarza Kalesi, Adana Misis Antik Kenti, Adana Tekir Yaylası,Adananın en tanınmış tarihi eserleri hakkında dada sizileri bilgilendirmek istiyorum.

Ulu Camii

Selçuklu, Memlûk ve Osmanlı devrine aittir,  1513’de Ramazan oğlu Halil Bey tarafından inşasına başlanmıştır. 14 Kasım 1534’de Bağdat Seferi’nden dönen Kanuni Sultan Süleyman’ın Ulu Camii’nin devam eden inşaatını gezdiği kayıtlarda vardır. 1541’de Halil Beyin oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından cami inşasının bitirilerek ibadete açıldı,  caminin Kıble duvarını kaplayan XVI. ve XVII. yüzyıla ait Çiniler dikkat çekmektedir.

Büyüksaat

1879 yılında dönemin Adana Valisi Ziya Paşa tarafından yapımına başlandı. Ziya Paşa 1880’de vefatından dolayı,   bu önemli eseri tamamlamak Vali Abidin Paşa’ya nasip oldu. Adana Büyük Saat Kulesi 1882 yılında tamamlanıp hizmete açıldı. Adana Büyüksaat 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek saat kulesidir.

Taşköprü

İmparator Justinianus tarafından İ.S. 527–565 yılları arasında inşa edildi.

Yağ Camii

Geçmişte kilise iken, camiye çevrilmiş olan bu yapının asıl adı Eski Camidir. Evliya Çelebi Seyahatname’sinde de Eski Cami diye bahsedilmekteyse de caminin kapısı önünde vaktiyle yağ pazarı kurulmuş olduğundan Yağ Camii adını almıştır. medrese kapısı üzerindeki kitabede cami hakkında yeralan bilgiler, eserin 1501 yılında Ramazan oğlu Halil Beyin isteği ile camiye çevrildiği ve bu tarihten 57 yıl sonra da buraya Piri Paşa tarafından medresenin yaptırıldığı yazmaktadır.

Ramazanoğlu Konağı

Bugün Kültür Merkezi ve müze olarak kullanılan tarihi konak 1352 yılında kurulan ve 1608’de Osmanlı Devleti hâkimiyetine girinceye kadar Adana ve Misis yöresine hükmeden Ramazanoğulları Beyliği döneminde 1360/1390 yıllarında Saray Selamlığı olarak inşa edildi.. Kanuni Sultan Süleyman Bağdat Seferi dönüşünde, 4. Murat’da Irakeyn seferi dönüşünde bu konakta misafir edildiği bilinir. Hala Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi ve Müze olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Kurtkulağı Kervansarayı      

Adana-Halep kervan yolu üzerindeki Kurtkulağı Menzilinde bulunan kervansaray, bir Osmanlı menzil handır. Kervansaray bir kale sağlamlığında gayet kalın ve sağlam duvarlara sahiptir.

Adana Müzesinde bulunan kervansaray kitabesine göre eser 1659’da Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış , mimarı Mehmed Ağa’dır. Osmanlı menzil handır. Kervansaray bir kale sağlamlığında  kalın ve sağlam duvarları vardır.

Mestanzade Hamamı  

Ramazanoğlu Hacı Mahmut Ağa tarafından yaptırılan Mestanzade Hamamı ve Mestanzade Camiini de yaptıran Ramazanoğlu Hacı Mahmut Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Fakat vakfiyesinin 1682 (H. 1093) tarihli olması nedeniyle, bu tarihten önce tamamlandığı anlaşılır.

Misis Köprüsü

Misis Köprüsü,  Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinmektedir. IV. yüzyılda Roma İmparatoru II. Flavius Julius Costantinus tarafından yaptırılmıştır. VI. yüzyıl ortalarında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından bakımı yaptırılmıştır.Köprü dokuz gözlü olarak inşa edilmiştir.  Kuran’da adı geçen Lokman Hekim’in ölümsüzlük ilacını kaybettiği köprü Misis Köprüsüdür.

Kemeraltı Camii

Kemeraltı Camii, Ramazanoğlu Piri Paşa’nın emirliğine rastlayan dönemde, Hacı Mustafa Bey tarafından 1548 yılında yaptırılmıştır.  Osmanlı mimarisinin özelliklerine sahiptir.1548 yılında Savcıoğlu Hacı Mustafa isimli bir hayırsever tarafından yaptırılmış olan eserin yapılış tarihi, Ramazanoğlu Piri Paşa’nın emirliği zamanına rastlamaktadır. Yapıldığı dönemde caminin yanında bir de medrese vardı,bu medrse dönemin Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından yıktırılmıştır. Medresenin kitabesi, Adana Müzesi’nde koruma altına alınmıştır.

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Sohbet ve Chat İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi.. Sohbet tüm Dünya nın …

2 Yorum

  1. Adana sohbet odalari ayy cok guzel bende adanaliyim. Bende arkadaslarimi getireyim ozaman dini sohbet edelim ve dini bilgilerimizi paylasalim. Zaten ucretsiz dini sohbet odalariymis neden yaralanmiyalim. Tesekkurler emegi gecen herkeze.

  2. İslam rüzgarı gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık bu site sayesinde daha çok bilgi edinir ve bu site sayesinde arkadaşlarla dialog içine girer dini bilgilerimizi pekiştiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.