15 Ekim 2019 - Salı
Ana Sayfa / Genel / Adıyaman İslami Sohbet Odaları

Adıyaman İslami Sohbet Odaları

Adıyaman  İslami Sohbet Odaları

İslami sohbet yapabileceğiniz en güzel sitelerden biri olmak için Adıyaman  İslami Sohbet Odalarımızı siz Adıyaman hemşerilerimizi bekliyoruz. En güzel sohbetlerin seviyeli dostluk ve arkadaşlıkların kurulabileceği sitemizde, samimi bir ortamda hiç bir ücret ödemeden, yurdun her köşesinden arkadaşlar edine bilirsiniz. Günümüz şartlarında en büyük sorun olan zamansızlık, İslamrüzgari, Adıyaman islami sohbet odaları bu zaman sorununu dikkate alarak, evinizde sohbet edip dostluklar kurabilmeniz aracı olmak için, hiç bir ücret talebinde bulunmadan açIlmıştır.

 

Adıyaman Sohbet
Adıyaman Sohbet

 

Konu Adıyaman  İslami Sohbet Odaları olunca Adıyamanın tanıtımını yapmamak olmaz: Adıyamanın en ünlüleri: Adıyaman Nemrut Dağı,

Palanlı  mağaralarında yapılan incelemeler sonucunda; bu şehirde yerleşimin M.Ö.40.000 Yıllarına dayandığıanlaşılmaktadır. Bölgede bilinen ilk devlet  Hattilerdir..M.S. 1. yüzyılda Commagene krallığı yıkılmış yerine Roma hakimiyeti başlar. Perre (Adıyaman) Samosata ile Melitene  (Malatya) arsında yer alan, Aynı zamanda Roma döneminin  hierapolisi (kutsal şehir) dir . Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup .Roma döneminden ait olan çeşmesi halen kullanılmaktadır. Bizans döneminde de önemini koruyan şehir. Rivayet olunur ki; Hz. İsa’nın göndermiş   olduğu ilk tebliğciler, şehre geldiklerinde, şehri zalim ve putperest bir yönetici yönetiyordu. Yönetici Tevhit davetçilerini duyunca bunları tutuklatıp  zindana attırdı.  Şehrin yöneticisinin yedi yiğit  oğlu, bir gece gizlice zindana giderek Tevhit davetçileri ile  görüştüler ve bu yeni dini kabul ettiler, şehre dağılarak şehirdeki  bütün putları ( tıpkı ataları İbrahim gibi) kırdılar. Adıyaman Pirin-Gümüşkaya Mağaraları, Adıyaman Kahta Çayı da en bilindiklerdir,Adıyaman Besni Üzümü ilede tanınır,
Adıyamannın en tanınmış tarihi eserleri hakkında dada sizileri bilgilendirmek istiyorum.

Adıyaman (Hısn-I Mansur) Kalesi

Adıyaman’ın eski isimlerinden biridir. Kaynaklarda VII. yüzyılda buraya gelen Emevî komutanlarından Kays kabilesine mensup Mansur  Ca’vene’ye izafetle bu ismin verildiğisöylenmekte olsada birbaşka rivayet  Abbasi Halifesi Ebu Cafer El Mansur’un adından gelmektedir.  Şehrin ismi zamanla “Hüsnü Mansur” olarak değişmiştir. Adıyaman şehir merkezinde yer alan kale yaklaşık 25 m yükseklikteki yığma bir höyük üzerine kurulmuştur.


Yeni Kale

Kâhta ilçesine bağlı Kocahisar köyündedir. İlk yapılış tarihi Kommagene Krallığına kadar giden kalenin bugünkü şekli Memluklular döneminden kalmadır. Kale içinde su depoları, hamam, cami ve Kâhta Çayına (Nymphaios) inen gizli bir su yolu bulunmakta, posta güvercinlerinin yetiştirildiği kule de bulunmaktadır.

Gerger Kalesi ( Fırat Arsameiası)

Kâhta ilçesine 85 km. uzaklıkta bulunan ve tarihi Geç Hitit dönemine dayanır İ.Ö. II. yüzyılda Kommagenelilerin atası olan Arsames tarafından, kayalar üzerine kurulan kalenin batı surlarında Kral Samos’a ait bir kabartma bulunmaktadır. İslami dönemde de kullanılan kale içerisinde cami, dükkânlar ve su sarnıçları bulunmaktadır.

Cendere Köprüsü (Septimius Severus)

Kâhta ile Sincik ilçeleri arasında yer alan Cendere Çayı (Cabinas) üzerine kurulmuştur. Bugün hala kullanılan köprü Roma İmparatoru Septimius Severus zamanında Samsat’ta karargâh kuran XVI. Lejyon tarafından yaptırılmıştır. Köprü üzerinde yer alan sütunlardan biri İmparator Septimius Severus’a, biri karısı julia Domna’ya ve diğeri oğulları Caracalla’ya adanmıştır. Köprü anıtsal Roma mimarisinin muhteşem bir örneğidir.

Altınlı Köprü

Gölbaşı ilçesi Yolbağ köyü sınırları içinde yer alır, Köprü İslami döneme aittir.

Göksu Köprüsü
köprü Roma Dönemine aittir.

Perre Antik Kenti Ve Kaya Mezarları

Haydaran Kaya Mezarları: Burada kaya mezarlar ve Güneş Tanrısı Helios ile Kral Antiochos’un tokalaşma kabartmaları vardır.

Turuş Kaya Mezarları: Roma Dönemine aittir.  Bazı kaya mezarlarının duvar ve kapı girişlerinde çeşitli figürler ve kabartmalar bulunmaktadır.

Dolmenler

Sala benzeyen iki büyük kayanın birbirine çatılması ile yapılan bu mezarların Taş Devri insanlarından kaldığı tahmin edilmektedir.

Zey Mağaraları

erken dönem Hıristiyanların yaşadığı yerleşim birimleri bulunmaktadır. Köyde ayrıca Şeyh Abdurrahman Erzincani’ye ait bir türbe ve cami yer almaktadır.

Gümüşkaya Mağaraları: geçmişte konut olarak kullanılan bu mağaraların İ.Ö. 150 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Palanlı Mağarası

M.Ö. 40.000 yıllarında kullanılmış doğal bir mağaradır.

Derik Kutsal Alanı ( Hereoon )

M.S. 70’lerde Romalılar tarafından inşa edildiği ve 300’lü yıllarda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Alanda, Kommagene döneminde inşa edilen Temenos kalıntıları bulunmaktadır.

Sofraz Tümülüs Mezarları

15 m. yüksekliğinde olan mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür.

Malpınarı (Kaya Anıtı),Karadağ Tümülüsü,Dikilitaş (Sesönk),Beştepeler

Adıyaman Merkezdeki Camiler Ve Kilise

Ulu Camii, Çarşı Camii, Eskisaray Camii, Kab Camii, Yenipınar Camii, St. Petros ve St Paul Kilisesi

Besni İlçesindeki Camii Ve Külliyeler,Külhanönü Camii, Toktamış Camii, Bekir Bey Külliyesi

Türbeler

Ebû Zer Gaffarî Türbesi
Mahmut Ensarî Türbesi
Şeyh Abdurrahman Erzincani Türbesi
Zeynel Abidin Türbesi
Hacı Yusuf Türbesi
Sahabe Safvan Bin Muattal

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Sohbet ve Chat İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi.. Sohbet tüm Dünya nın …

1 Yorum

  1. Adiyaman islami sohbet odalarida varmis ozaman butun sehirlerdende katilan vardir heralde. Bizde cok seviyoruz dini sohbet etmeyi araniza katiliriz insallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.