13 Ekim 2019 - Pazar
Ana Sayfa / Genel / Takvim Yaprağı 11.02.2015 ÇARSAMBA

Takvim Yaprağı 11.02.2015 ÇARSAMBA

1 2 3

 

Takvim Yaprağı 11.02.2015 ÇARSAMBA

PADİSAH DA BİR HABERDARDIR!…
Sultan İkinci Abdulhamid Han’ ın henüz 8 aylık olan kızı Hatice Sultan difteriye yakalanmışti. Pek cok hekim ellerinden gelen gayreti göstermesine rağmen hanım sultan kurtarılmadı…
Evlatlarina gösterdigi merhamet ve sefkati hakkından da esirgemeyen Sultan bunadn cok müteesir olmustu.”Benim çocuğum kurtulamadı.Kim bilr fakir fukranın çocukları nasıl bakılıyor.Hic olmazsa bir hastane yaptıralım da benm gibi babalrın kalbi yanmasın” diyerk Hatica sultan adına bir hastane yapmaya karar verdi.Bu iş için Berlin’de en modern cocuk hastanesinde çalişmis olan ve Hatice Sultan!in tedavisinde elınden gelen gayreti gösteren doktor İbrahim bey vazifelendirildi.
İnsaati bir sene süren hastanenin bütün masrafları bizzat ceyb-ihümayundan, yeni padisahın şahsi parasından ödendi ve hicbir masrafdan kaçınılmadı.Hastanenin planları Avrupa’daki en meshur çocuk hastanelerı incelenerek hazırlandı ve kullanılan malzemelerde en son teknojoli tercih edildi.Hastanenin kapıları Yıldız Çini Fabrikası ‘nda hususi olarak hazırlandı.Hastaların taze süt içmeleri için hastanenin 50 m kuzey tarafında yeni inek ahırı inşa edildi.
5 haziran 1899’da Hamidiye Etfal Hastahane-i Alisi ismiyle hizmete başlayan hastane, bütün çocuk ve kadınlara kapılarını açti.671 çocuğun sünneti edildi açiliş merasimi bir hafta sürdü. hastahaneye talep okdar yüksekti ki 6 yıl ,ç,nde yeni bir poliklinik eczane ve eczai labaratuarı,22 yataklı yeni hariciye koğusşu, zengin bir kütüp hane.fotoğraf atölyesi,fiziko-terapi bölümü,jimnastik salonu,yeni laboratuarlar,24 yataklı çocuk sanatoryumu,kadın hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklar koğuşu ve kimyahane işe bir cami ve saat kulesi vardı.
Hastahanenin gelecekte de maddi sıkıntıya süşmemsi için padisah,karahisar Madensuyu işletmesi’nin gelirlerini hastaneye vakfetti.
Hijyenin temini için hastahanedeki zemin ve duvarlar her gün dezenfekde ediliyor,haftada iki defa koku giderici ve mikrop öldürücülerle yıkanıyordu bütün elbise ve çamasırlar,yemek kapları yıkandıkdan sonra etüvden(laboratuar fırının) dan geçiliyordu.Hastalara menba suyu veriliyordu.
(OSMANLI’DAN TARİHE NOT DÜŞEN KARELER)

BİR SORU BİR CEVAP
İslam’ın bazı şartlarını yerine getirmeyene kafir denir mi?
Ehl-i Sünnet inancına göre, amel imandan cüz değildir. Bu itibarla, dinden olduğu kesinlikle bilinen hükümlerin aslını inkar etmemek şartı ile, bir kimsenin dinî hükümlere riayet etmemesi, onu din sınırları dışına çıkarmasa da şüphesiz, dinin emir ve yasaklarına uymayan bu kişi günahkar olur. Günahı karşılığında tevbe etmez veya Allah Teala meccanen affetmezse cezasını çeker.

ÖZLÜ SÖZ
Önce doğruyu biImek gerekir, doğru biIinirse yanIış da biIinir: ama önce yanIış biIinirse doğruya uIaşıIamaz.
FARABİ
GÜNÜN İSİMLERİ

ÖMER TALHA

GÜNÜN YEMEKLERİ
-TÜRK ÇORBASİ
-ZEYETİN YAĞLİ BİBER DOLMASİ
– CACIK
– CEVİZLİ TEŞ KADAYIF
TARİHTE BUGÜN
-Sadrazam Mehmed Emin Ali Paşa beşinci ve son kez sadrazam oldu(1867)
-Türkiye’de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı “Turizm Teşvik Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa” uyarınca alındı.(1998)
-Ecnebi Musevilerin Türkiye’den transit geçmeleri hakkında kararname yayımlandı; tabiyetlerinde bulundukları devletler tarafından kısıtlama getirilmiş ecnebi Museviler, ancak konsolosluklardan transit vizesi alarak TÜRKİYE topraklarından geçebilecekler.(1941)
-Vietnam Savaşı: ilk Amerikan esirleri serbest bırakıldı.(1973)

GÜNÜN HADİSİ
“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.
Hadis (Ramuz).

EZAN VAKİTLERİ
-İMSAK :05:15
-GÜNEŞ :06:56
-ÖGLE :12:30
-İKİNDİ : 15:20
-AKŞAM: 17:41
-YATSİ : 19:12

GÜNÜN DUASİ
Merhameti sonsuz biricik Rabb’imiz! Sıkıntılarımızı izale buyur ve bizi içinde bulunduğumuz gamdan, kederden kurtar.. en yakın bir zamanda biz aciz kullarına nezdinden bir ferec ve mahrec (çıkış yolu ve ferahlık) nasip eyle..

                                                                                                                                                                                       images

                                                                                                                                                                                      KONU PAYLASIM
(MeKaNsıZ)

                                                                                                                                                                                         TARİH: 11.02.2015
ÇARSAMBA

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Sohbet ve Chat İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi.. Sohbet tüm Dünya nın …

1 Yorum

  1. Bu güzel calışma icin emegi gecen herkesi tebrik ederim umarımki devamı gelsin gönülden tebrik eder yeni yenilerinin takipcisi olacagız cok güzel bir calışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.