13 Ekim 2019 - Pazar
Ana Sayfa / Genel / SELÂMIN ANLAMI Perşenbe 02. 2015

SELÂMIN ANLAMI Perşenbe 02. 2015

123

SELÂMIN ANLAMI
Selâm, Müslümanlar arasındaki ‘her kazâ ve belâdan selâmet  üzerinize olsun!’ anlamında duâ ve dilekten ibârettir. Selâmın en kısa söylenme şekli ‘Selâmün aleyküm’ dür.
Verilen  selâmı duyanların alması farzdır. Ancak, bir toplulukta içlerinden bazılarının almaları ile öbürlerinden farz sâkıt olur, yani farz edâ edilmiş olur.
Selâm vermek sünnet, almak farz olduğu hâlde bu sünnetin yani selâm vermenin sevâbı daha çoktur.
Selâm alınırken, selâm verenin selâmın alındığını duyması şarttır. Mırıltı ile işitilmeyecek şekilde cevap vermekle selâm alınmış olmaz.
İçinde çocukların da bulunduğu bir cemâate selâm verildiğinde reşîd; bâliğ olmayanların selâm almaları ile cemâat selâm almış sayılmaz.
Kadının, erkeğin selâmını alması vaciptir. Fakat  kadın selâm alırken sesini yükseltmemelidir.
Kadın erkeğe selâm verdiği surette, selâm veren kadın yaşlı ise erkek selâmını alabilir. Selâm veren kadın genç ise erkek selâmı kalbi ile alır.
Kur’ân-ı Kerîm okuyan kimseye selâm verilmemelidir. Allâh’ın kelâmını okumakla meşgul bulunan bir mümini selâm vererek meşgul etmek uygun değildir. Fakat Kur’ân-ı Kerîm okumakta bulunan bir Müslümana selâm verildiğinde selâmı alması vâcib olur.
Yalnız bir kimseye verilen selâma yalnız o karşılık verir.
“Ve aleykümü’s-selâm ve rahmetullâhi ve berakâtüh” diyerek selâm almak, âfetlerden uzak ve Allâh’ın rahmetine ve bereketine yakın olunuz, demektir. Bu, selâm almanın en mükemmel şeklidir

BİR SORU BİR CEVAP
Genellikle ticarethanelerde, dükkanlarda çerçeve içerisinde muhafaza edilen,  “Karınca Duası” veya “Bereket Duası” denilen, okuyanın veya ticarethanesinde bulunduranın hayırlı ve bereketli kazançlar elde edeceğine inanılan, kim tarafından yazıldığı bilinmeyen, dinî bir temele de dayanmayan levhalar yer alır.
Karınca duası veyahutta bereket duası halk arasında okunan meşhur olmuş dualardan birisi. Kaynaklara baktığımızda Peygamber Efendimiz (asm)’den böyle bir duanın gelmediğini görüyoruz.
Ancak duanın metnine baktığımızda dua da geçen ifadeler âyet ve hadis kaynaklıdır. Bu sebeple bu duanın okunmasında ya da taşınmasında herhangi bir sakıncanın olmadğını söyleyebiliriz.
Günümüze kadar gelen çok çesit dualar vardir. Hatta bu duaları Gümüshanevi Hazretleri “Mecmuatu’l-Ahzab” isimli kitabında bir araya getirmiş. Buradaki dualara baktığımızda tamamına yakını aynıyla Efendimiz (asm)’den gelmediği görülmektedir. Ancak Efendimiz’den sonra gelen âyet ve hadislerdeki dua ifadelerini mana büyükleri birleştirmişler ve bu şekilde ortaya yeni dua metinleri çıkmıştır.
Bu ve buna benzer dualarda dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise, içlerinde geçen âyet ve hadisleri okuyarak ve anlamlarınıı öğrenerek onların manalarına uygun yaşamaya çalışmaktır.
İçinde âyet ve hadis bulunan kitapçık ve diğer yazılarla tuvalete girmeye gelince:
Önce tedbirine bakalım. Şüphesiz ki, böyle Cevşen, çeşitli âyet ve duaları ihtiva eden kitapçıkları kirli yerlere götürmemek, tuvalete sokmamak en güzelidir. Mümkün olsa da buralara girerken münasip bir yere konsa, çıkarken de alınıp yine cebe indirilse. Ama bu, en güzeli olmasına rağmen her zaman mümkün değildir.
Öyle ise bu gibi, gerek okumak, gerekse korunmak için cepte gezdirilen kitapçığı “üzerine alma, gezdirme” demek de uygun olmasa gerekir. Bu sebeple değerli fıkıh kitabı “Mülteka”nın şerhi “Dâmâd”dan bir nakil yaparak çıkış yolu tesbit ve tercih edeceğiz. Şöyle denmektedir bu kayıtta:
“Cebinde Kur’an âyetlerinden, yahut da Allah’ın isimlerinden yazılar bulunan kimsenin, bunlarla tuvalete girmesinde beis yoktur. Bunlar bir şeye sarılı olursa yine beis yoktur. Sarılı olmak hürmete daha yakındır. Bununla beraber, mümkün olduğu kadarıyla tedbir alıp dışarıda temiz bir yere bırakmak daha güzeldir.”
Bu konuda verilen bir misalde, yüzük üzerindeki âyet ve mübarek kelimelerden de söz edilmekte, âyet yazılı yüzükle tuvalete girilmemesi gerektiği ifade edilirken, yüzüğün âyet yazılı kısmı avuç içine alınıp da muhafaza edildiği takdirde girilebileceğine de işaret edilmektedir.
Demek ki bu gibi kitapların ya da yazıların bir beze, yahut da münasip bir kağıda ve benzeri özel sargılara sarılıp da cepte bulunması halinde mahzur olmayacağı noktası kuvvet kazanmaktadır.
Tuvalete giremeyeceğinden korkarak bunları terk etmektense, cebine koyup hürmetli şekilde muhafaza ederek taşımayı tercih etmekte isabet olsa gerektir.
Selam ve dua ile kalın.

ÖZLÜ SÖZ
Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.
( MEVLANA)

GÜNÜN İSİMLERİ

ÖMER, TALHA

GÜNÜN YEMEKLERİ

Mercimek çorbası
Çoban Salata
Etli Taze Fasulye

Künefe
TARİHTE BUGÜN

Fransızların Maraş’ı boşaltmalarıyla, kent işgalden kurtuldu.
Türlerin Doğal Ayıklanma Yoluyla Evrimi adlı çalışmasıyla insanın primattan türediğini kanıtlayan ve kendi adıyla anılacak olan evrim teorisini kuran İngiliz doğa bilimci Charles Darwin. (ö. 1882) 12/02/1809
Kıbrıs konusunda II. Londra Konferansı başladı. Konferansa İngiltere’den Başbakan Harold Macmillan, Türkiye’den Başbakan Adnan Menderes ve Yunanistan’dan Başbakan Konstantin Karamanlis ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Makarios katıldılar.

GÜNÜN AYETİ
اَسْتَعِيذُ بِاللهِ : وَاِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِاَحْسَنَ مِنْهَا اَوْ رُدُّوهَا اِنَّ اللهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ حَسِيبًا. (سورة النساء, 86) “Ve size bir selâm verildiği vakit hemen ondan daha güzeli ile selâmda bulununuz veya onu aynı ile iâde ediniz. Şüphe yok ki Allâhü Teâlâ her şeyi hesâba çekmektedir.” (Nisâ Sûresi, âyet 86)
Hicrî: 22 Rebîulâhir 1436 • Rûmî: 30 Kânûn-ı Sânî 1431
EZAN SAATLERI

imsak 05|15
gunes 05|35
ogle 12|28
ikindi 15|20
aksam 17|45
yatsi 19|12

GUNUN DUASI

“Duanız olmasa ne öneminiz var” Furkan 77
Ey VEKİL olan Allahım.
Sen ne güzel vekilsin. Sen En Güzel Sahibimizsin. Güzel Alahım canımızı, malımızı, hayatımızı, sevdiklerimizi Sana emanet ediyoruz. Sana tevekkül ediyoruz. Dünyada, mahşerde ve Cennet’inde en güzel vekil Sen’sin.

De ki: “Allah, bana yeter. Tevekkül edecek olanlar, O’na tevekkül etsinler.”

Takvim Yaprağı (10.02.2015)
Takvim Yaprağı

 

 

 

 

 

hazirlayan | MeKanSiZ
Tarih|12|02|2015
PERSEME

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Sohbet ve Chat İslami Sohbet in Sosyal Hayatımızdaki Yeri ve Önemi.. Sohbet tüm Dünya nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.