22 Ocak 2020 - Çarşamba
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / 5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır

5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır

5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır

Namazın faydaları, saymakla bitmez, inanan , inanmayan, tüm okurlarımıza sorarım, namaz kılmak, vücut sağlığımıza fayda, abdest almak, mikroplardan arıtmamıza ve sağlığımızı korumamıza, namaz kılarken temiz bir ortamda kılınması evimizin temizliği ve bizim sağlığımızı korur. İşte yaradan bizler için yapmamızı farz kıldığı her şeyin, yarattığı Adem oğlunun faydasına olduğunu, Kuranda emredilen yapılması farz olan ibadetler tamamen biz insanların sağlığını korumak içindir. Bunu anlamamak için, insanın akıllının olmaması gerek. zaten Allah aklı olmayana, ibadeti farz kılmamış, yaptıklarından mesül değildir.

5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır
5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır

5 vakit namazın sevabı da, cezası da farklıdır. Müslüman namazını kılmadığı zaman ne olacak diye, sorgularmaya kalkarsa işte sizlere 5 vakit namazın, kılınmaması durumunda, her vakit namazının kendine göre bir yaptırımı var. Kişi namaz vakit namazlarından hangisini kılmamışsa, kılınmayan namazın sevabından yararlanamaz. Müslüman sabah namazını kılmaması durumunda, yüzündeki nuru alamaz, öğle namazını kılmayan: rızkının bereketinden bolluğundan feragat etmek durumunda kalır. İlkindi namazını kılmaması durumunda; kaybedeceği güzellik rahat uykusu olur, akşam namazını kılmayan hayırlı evlat, sahibi olmaktan nasibini alamaz, yatsı namazını kılmayan ise; rahat uykusundan olur.

Namaz kılmayanın dünyada da mahrum olacağı güzellikler vardır. Çünki namaz kıyamet gününde sorguya çekilecek ilk ibadettir.

Dünyadaki cezası– ömrü kısalır, Salihlerin (nur) simasını yüzünden alır, Yaptığı hiç bir işiten sevap vermez, ettiği duası Allah katına  makbul olmaz, dünyadaki bütün canlılar ona kin bağlar, ermişlerin duasından nasibini alamaz,

ölür iken– Zelil olarak ölür, Aç olarak ölür, Ne kadar su içerse içsin, susamış olarak ölür
Kabirde– Allah kabrini küçültür. o kadar küçülür ki, kaburgaları biri birine yapışır. Mezarında ateş yanar, Allah ona yılan musallat eder ki kıyamete kadar ona eşlik ederek (vurarak) kıyamete kadar eziyet eder.

Kıyamette– Allah ona yüzünün üzerinde sürünerek mulat eder cehenneme kadar, Allah ona gazapla bakar ki yüzünün eti eriyip gider, Allah onu en küçük günahlardan bile hesaba çeker af etmez
Allah’ım namazı eksiksiz kılanlardan eylesin İnşallah
Amin

Faydaları:
Resulullah “Bana haber veriniz ki kimin evinin önünden bir ırmak geçse ve beş defa o ırmaktan yıkansa onun üzerinde pislik kalır mı?” buyuruyor. Ashab da “elbette kalmaz” diyor işte günde beş vakit namaz kılanın durumu da böyledir. Yine Resulullah “insanlar beş sıkıntıda kalacaklardır. Birincisi ölüm anı ikincisi kabirde üçüncüsü münker nekir suallerine cevap dördüncüsü seyahat yani suallere cevaba göre günah ve hasenatın sevabının dağıtılması beşincisi Sırattır.” buyurunca Hz.Ebubekir ve ashab ağlamaya başladı.

5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır
5 Vakit Namaz Kılmayan Nelerden Yoksunkalır

CEBRAİL (AS): “ALLAH-U TEALA EBU BEKİR’E SELAM SÖYLEDİ”
Bunun üzerine Cebrail (as) gelerek “Ya Resulullah Allah-u Teala Ebubekir Sıddık’a selam söyledi. O her zehrin bir de panzehiri her hastalığın bir şifası olduğunu bilmiyor mu? Kim sabah namazını kılarsa ölümü ve ölüm anındaki durumu kolay olur. Kim öğle namazını kılarsa Allah onun kabrini nurlandırır. ikindi namazını kılana münker ve nekir sorularına cevap kolaylaştırılır. Akşam namazını kılanın sevabı artırılır. Yatsı namazını kılan sırat köprüsünü yıldırım gibi geçer.” buyurdu.
Resulullah Efendimiz “Eğer benim bildiğimi bilseydiniz muhakkak az güler çok ağlardınız” buyurmuşlardır. Hz. Ali (ra.) bildirdiği hadisi şerifte “Bir kimse hafife alsa namazını Allah-u Teala o kimseyi on beş bela ile cezalandırır.
1-Salih ve Saliha kimselerin defterinden silinir.
2-Hayatından bereket kaldırılır.
3- Rızkının bereketi kaldırılır.
4-Bir hayır hasenatta bulunsa da onu kabul edilmiyor.
5-Duası kabul olunmaz.
6-Salihin duasından nasip almaz. Kendisi kılsa milyarlarca Müslümanın duasından nasibini alıyor.
7-Ölürken ateş içinde kalır su bile içemez
8-Ölümü ansızın olur. Tövbe edecek zamanı bulamaz.
9-Ölürken üzerine büyük ağırlık gelir.
10-Kabir onu sıkar.
11-Kabirde zulmette kalır.
12- Münker ve nekir suallerine cevapta kusurlu olur.
13-Kabrinden kalktığında Allah-u Teala ondan razı olmaz.
14-Hesabı şiddetli olur.
15-Cehenneme sevk olunur.”

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

camii, mimar sinan

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eseleri

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eserleri Süleymaniye Camii her karesi ayrı bir yorum. Mimar Sinan’ın, Caminin planını …

1 Yorum

  1. Hamd olsunki Rabbim her zaman için bizlere kendisine ulaşacagımız kapıları acık bırakmışdır namazda bunların başında elbette günde 5 vakit ile ulaşabileğimiz şükür tövbe ve en güzeli Rabbimle aranda kurulan o güzel köprü inşallah olsunki saglıkla zamanında vakitlice namazını kılanlardan eylesin. Cümlemizi emeginize yüreginize saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.