13 Ekim 2019 - Pazar
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Cebrail Kabeye İndi Melek Ve HZ İsa

Cebrail Kabeye İndi Melek Ve HZ İsa

Hristiyanlığın kurucusu olan Hz. İsa Hristiyanlar tarafından  «Tanrı’nın oğlu» olduğu insanlığı kurtarmak için  yer yüzüne indirildiği inancındadır.  Müslümanlık’ta da Hz. İsa’ nın peygamberliği kabul edilmiştir. Hz. İsa, Hz. Peygamber’den sonra bütün peygamberlerin en büyüğüdür ve Müslümanlığın ortaya çıkışına kadar «hak dini» Hz. İsa’nın şer’ati, yani Hristiyanlık’ tır.

HZ. ÎSÂ’NIN hayatı hakkında düzenlenen Cebrail Kabeye İndi Melek Ve HZ İsa güzel akıcı bir anlatımla izleyenlerin beyenilerine sunuyoruz. Umarız herkes tarafından beyenilecektir bu video.

Cebrail Kabeye İndi Melek Ve HZ İsa

Cebrail Kabeye İndi Melek Ve HZ İsa Videosu görsel ve işitsel olarak bütün okurlarımızın, analayacağı yalın bir dille hazırlanmış teşekkür ederiz.

Hz. isa (a.s) Romalilarin elinde bulunan Yahudiye’de Romalilardan Tiberius iktidari döneminde otuz yaslarina dogru Peygamberligini Insanlara bildirdi. Kudüs’te Insanlari hak dine davet etti. Hz. isa (a.s) kendisine indirilen incil adlI kutsal kitapta bunu söyle anlatir: “Ben yok etmege değil, tamamlamaya geldim.”

Hristiyanlar tarafından  «Tanrı’nın oğlu» olduğu insanlığı kurtarmak için  yer yüzüne indirildiği inancındadır. Müslümanlık’ta da Hz. İsa’ nın peygamberliği kabul edilmiştir. Hz. İsa, Hz. Peygamber’den sonra bütün peygamberlerin en büyüğüdür ve Müslümanlığın ortaya çıkışına kadar «hak dini» Hz. İsa’nın şer’ati, yani Hristiyanlık’ tır.

Hz. İsa; Hristiyanlığın kurucusudur. Hristiyanlar,  «Tanrı’nın oğlu» olduğuna, insanlığı kurtarmak için gökten yeryüzüne indiğine inanmışlardır. Müslümanlık’ta da Hz. İsa’ nın peygamberliği kabul edilmiştir. İslâm dininde Hz. İsa, Hz. Peygamber’den sonra bütün peygamberlerin en büyüğüdür ve Müslümanlığın ortaya çıkışına kadar «hak dini» Hz. İsa’nın şer’ati, yani Hristiyanlık’ tır.

Hz. İsa’nın doğduğu yıl Bugün kullandığımız takvimin başlangıcı olarak kabul edilir. Yalnız, tarihçiler, Hz. İsa’nın doğum yılı tespit edilirken bir yanlışlık yapıldığını, M. Ö. ya 4, ya da 6 ncı yılda doğduğunu kabul ediyorlar.

Hz. İsa Filistin’de Bethlehem (Beytullâhm) de doğdu. Annesi Meryem, Jozef (Yusuf) adında bir marangozla nişanlıyken, Cebrail ona bir çocuğunun dünyaya geleceğini haber vermiş, bu çocuğun Tanrı’nın oğlu olduğunu, Museviler’in peygamberi olacağını bildirmişti. Melekler, Meryem’e oğluna «Tanrı’nın yardımcısı» anlamına İesus (İsa) adını koymasını da bildirmiştir.

Hz.İsa, çarmıha gerilerek öldürüldü. Hristiyanlar, onun çarmıha gerildikten sonra göğe yükseldiğine inanırlar.

Sâf, temiz anlamına gelen Havari, «huri» kelimesinin çoğuludur, havariyûn (havariler) denilerek çoğullaştırılmıştır. Hz.İsa peygamberin çevresinde kendisine en önce inanan on iki yakını kastedilir. Bu on iki havârinin adları : André, Jacques, Jean, Pierre, Philippe, Barthélémy, Matieu, Thomas, Jacques, Simon, Jude ve Judas’tir. Lâtince’deki adlarına göre Petrus (Pierre), Yohanna (Jean), Mattâ (Mathieu) ve Toma (Thomas), birer İncil yazmışlardır. İsa’nın peygamber oluşu ve ümmetine tavsiyeleriyle keramet ve mucizeleri bu kitaplarda gösterilmiştir.

Hz.İsa’yı yakalamak isteyen şahıslara bir miktar para uğruna yardım etmişti. İudas, çok geçmeden pişmanlık duydu, kendini bir ağaca astarak öldürdü. Hristiyanların inancına göre, ağaç, utancından, kıpkırmızı kesildi, böylece erguvan ağacı ortaya çıktı.

Hz.İsa’yı suçlu çıkarmaya çalışan mahkeme, şahit olmadığı için, başlangıçta, onu suçlamakta güçlük çekmişti. Yalnız, hâkimlerden biri İsa’ya «Sen Tanrı’nın oğlu musun?» diye sorup «Evet» cevabını alınca, İsa’nın suçu sabit görüldü.

Hz.İsa, çarmıha gerilerek öldürüldü.

 

 

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.