18 Temmuz 2019 - Perşembe
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Hz Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir?

Hz Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir?

Hz  Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir

Hz  Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir
Hz Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir

Peyganber Efendimizin ölümüyle alakalı büyük sır nedir? Efendimiz Resurullahın ölümünde bir gün önce neden eşlerinin birinin yanında canını vermek istemiş? Resul`n ölümünden bir gün önce vuku bulan bu olayı bende okuduğumda çok şaşırdım okuduğum yazıyı anlamak için tüm dikkatimi verdim.

Rüyada Bebek Görmek İslami Yorumları, Rüyada Bebek Görmek, İslami Yorumlar, Rüyada bebek yorumları, bebek rüya tabirleri

Bunun hikmetine siyer yazarları şöyle dikkat çekti: Peygamber Efendimiz (sav) 8 Haziran 632 tarihinde vefat etti. 9 Haziran 632 Salı günü vefat ettiği odada toprağa verildi.

Efendimizin sağlık durumu ağırlaşmıştı baş ağrısının çok şiddetlenmişti. Peygamber Efendimiz son eşi Hz. Meymune Validemizin odasındaydı, Hatalığının ağırlaşması sonucu bayılmıştı, kendine geldiğinde Resurullah “Ben yarın neredeyim“ diye sordu eşlerine. Efendimizin durumu çok ağır olduğu için o sırada diğer eşlerde Hz. Meymune Validemizin odasında Peygamber Efendimiz için dua ediyorlardı.  Meymune Validemiz yarın hangi eşinde olacağını söyledi Peygamberimize,  “Yarından sonra” diye tekrar sordu Efendimiz. Peygamberimizin yanında Hz. Aişe Validemizin ayrı bir yeri olduğunu biliyorlardı. Hz. Aişe Validemizin gününün nezaman olduğunu öğrenenekadar soracağını anlamışlardı, bir birlerine bakıp hepsi sıramızı . Hz. Aişe Validemizin veriyoruz dediler.

 Hz Muhammet Mustafa Peyganber`imizin Ölümündeki Sır Nedir ?

Hz Peyganberimiz “neden Hz. Aişe Validemiz” nin sırasını öğrenmek istedi, İşte sır dediğimiz olay burada gizli.

Yazar Martin Lings (Ebubekir Siraceddin), Pakista`da Pakistan devletince her yıl verilen “Siret Ödülü”nü kazanan ve birçok dile çevrisi yapılan “Hz. Muhammed’in Hayatı” isimli kitabında bu konuda ilginç bir ayrıntı veriyor İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings .

Vahiy meleği Hz. Cebrail’in, eğer o sırada Peygamber Efendimiz hane-i saadetlerinde (yani evinde) ise, sadece eşi Hz. Aişe’nin yanında iken vahiy getirdiğini yazar. Yani vahyin, sadce Hz. Aişe’nin yanında iken geldiğini anlatır.

Peyganber Efendimiz o sırada diğer eşlerinden birinin odasında ise, Hz Cebrail’in vahiy getirmek amacıyla gelmediğinin altını çizer.

Bu konuyla ilgili bağzı kaynaklarda da bu konuya değinilmiştir.

Peyganberimizin Son sözleri olarak; Namaza dikkat edilmesini, kadın haklarının korunmasını, idare altındakilere iyi muamele edilmesini, emanetlerin yerlerine ulaştırılmasını istedi.” (Câmiü’s-Sağîr, c.3, s.188/3190) Bu sözlere insanlık uysa daha yaşanılır biryer olcaktır dünya.

Bir ara Hz. Aişe validemizin odasının kapısı çaldı. Gelen Hz. Cebrail’di. Selam verdi. Peygamberlik görevinin sona erdiğini söyledi. Ardından, kapıda bekleyen bir misafir daha olduğunu ve eğer izin verirse ancak içeri girebileceğini söyledi. Hz. Peygamber “o kim?” diye sordu. Hz. Cebrail, “ölüm meleği Hz. Azrail” dedi. Hz. Peygamber, “gelebilir, ben hazırım” cevabı verdi.

Şahadet parmağını yukarı kaldırdı; “Yüce Dosta” gittiğini söyleyerek ruhunu teslim etti. Hz. Ayşe seslendi, cevap alamadı. Hz. Peygamber’in mübarek gözünden bir damla yaşın yanağına süzüldüğünü gördü.

Efendimiz Kıymetlimiz Resulumuz neden ağladı. Hz. Peyganber niçin ağlıyordu. Ayrıldığı dost ve arkadaşlarının hasretine mi, yoksa Müslümanların geride bıraktığı emanete yeterince sahiplenmeyeçeklerinemi?

Rabbim şefaatlerine nail eylesin ve bizleri kendisine layık ümmet kılsın aminn.

Efendimiz Kıymetlimiz Resulumuz bilemedim yanında olamadım nur yüzünü göremedim sen bağışla beni. Kalbim yangın yeri geçse-de üstünde asrı zaman yanar kalbim hasret ile. ölüme beş-kala anmak nasip eyle şehadeti. Gözünden akan bir damla inci yaktı beni yaktı beni Allah’ın elçisi müminlerin kılavuzu insanlığın son rehberi.

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

1 Yorum

  1. Peygamberimizle (s.a.v.) ilgili tüm yazıları defalarca okumaktan asla bıkmam ve bu yazılarınızın devamını dilerim emeginize saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.