12 Aralık 2019 - Perşembe
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / İmanın 6`tı Şartı Nedir?

İmanın 6`tı Şartı Nedir?

İmanın 6`tı Şartı Nedir?

“Allah’a, meleklerine, Allah’ın görüleceğine, pey­gamberlerine ve öldükten sonra diril­meye inanmandır. (Buhârî, “İmân)

İmanın 6`tı Şartı Nedir sorusuna imanın tanımıyla başlamak daha doğru olacaktır. İman bir kişinin söylediği sözü onaylamak, doğrulamak, söylediğini kabullenmek, şüpheye yer vermeyecek şekilde içten inanmak.

Hz. Peygamber’i, Allah Teâlâ’dan getirdiği kesin olarak bilinen emirleri (zarûrât-ı dîniyye) tasdik etmek, kalbimizden geçirdiğimizi yüksekselede onaylamak ve kabul etmek. İslamiyette inandığımızı kalbimizden geçirip, dilimizle de onaylarsak daha makbul sayılır. İmanın açıklamasını bu şekilde yapa biliriz, Kuranda ana hatlarıyla imanın şartlarını Amentü, ana hatlarıyla ifade eden terimdir.

Amentü :
“Âmentü billahi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l kaderi hayrihî ve şerrihî mine’llâhi teâlâ; ve’l-ba’sü ba’de’l-mevti hakk eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh”

Amentü Duasının Türkçe AçıklAması 

“Allah’a, meleklerine, kitaplarına, pey­gamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman ettim. Ölümden sonra diriliş gerçektir. Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğu­na şahadet ederim.”

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.