22 Eylül 2019 - Pazar
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Kuran’da Yeralan Ağaçlar Ve Ayetler

Kuran’da Yeralan Ağaçlar Ve Ayetler

Kuran’da Yeralan Ağaçlar Ve Ayetler

Kuran’da yer alan meyveler, ve ağaçları incelendiğinde görülüyorki; insan sağlığı açısından çok faydalı besin maddeleridir.Tarihin en eski bilinen meyveleri, bilim insanları tarafından en çok araştırılan, meyveler olması bakımından hakkında çok şey bilinenlerdir. Lokman hekimin araştırmalarında yer alan bu meyveler Allahın  insan oğluna verdiği en değerli hediyelerdir. İşte Kuran’da Yeralan Ağaçlar Ve Ayetler ile silere yayınlıyoruz.

hurma AĞACI Nisa Suresi, 77

hurma AĞACI Nisa Suresi, 77

Nisa Suresi, 77 HURMA

Kuran da HURMA ağacıyla ilgili bir çok sure vardır.Hurma ağacı ve meyvesinin özellikleri ve şifası sebebiyle, Kuranı kerimde bir çok kez adı geçmiş, hakkında önemli hadislerde vardır. Yazımızda kuranda adı geçen ağaçların isimlerini ve meyvelerini, yetiştikleri ağacın görüntüsünü yayınmladık.

 (Meryem Suresi, 23,)(Meryem Suresi, 25),(Taha Suresi, 71),(Mü’minun ,Suresi, 19), (Şuara Suresi, 148),(Yasin Suresi, 34), (Yasin Suresi, 39),(Kaf Suresi, 10),(Kamer Suresi, 20),(Rahman Suresi, 11),(Haşr Suresi, 5),(Hakka Suresi, 7),(Abese Suresi, 29)

Nisa Suresi, 77:Kendilerine; “Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin” denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah’tan korkar gibi- hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: “Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?” dediler. De ki: “Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz ‘bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar’ bile haksızlığa uğratılmayacaksınız.”

İNCİR AĞACI

İNCİR AĞACI

İNCİR

İncir tarihi en eski bilinen meyvelerinden biri olması dolayısıyla, hakkında ilim adamları araştırmalar yapmaya devam etmektedirler. Kuranın 28 TİN [İNCİR]SURESİ ndede adı gecen incir, Ademle, Havva anamızın cennetten yer yüzünde geçtiklerinde edep yerlerini kapamak maksatlı kullandıklarını islam alimlerinin tevsirlerinden biliyoruz.  incir de sütün 2 katı kalsiyum bulunmaktadır, C vitamini hariç bütün vitaminleri içinde barındıran incirin, meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahiptir.

                                                                                                               28 TİN [İNCİR]SURESİ

Ayet-1/Cüz-1

1- İncir için spermleri, zeytin için de yumurta hücresini temsil ettiğini söylemekte ve sperm hücresinin, yumurta hücresine oranı, incir çekirdeğinin zeytin çekirdeğine oranına eşittir.

2- Turi sînîn’in, döllenmiş yumurtanın bağlandığı özel tüylü tepecik ve emin beldenin de rahim olduğunu ifade etmekte.

3- Ve de zeytin ‘Kâbe’yi’, incir de ‘Peygamber Efendimiz (S.A.V) ümmetini’ temsil ediyor da demekte.

4- Ve de ‘insan vücudu incir gibi çokluk sırrını, ruhumuz zeytin gibi teklik sırrını’ taşır da demekte.

Kiraz AĞACI

Kiraz  AĞACI

KİRAZ

Kirazın faydaları saymakla bitmez öyleki, insan vucuduna detoxs etkisinden tutupta, ödem çözücü etkisine kan yapıcı, tedavi edivi özellikleri v b Kuran`da Vakıa suresi 28. ayet yer alan Kiraz cennet meyvelerindendir, içinde barındırdığı A,B,C vitaminlerince, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minerallerce zengin , yüksek ölçülerde lif  içeren kirazı aynı zamanda mutfaklarımızda çeşitli şekillerde tüketiriz.

Vakıa suresi 28. ayet:Düzgün kiraz ağacı Mumsema

Nar  AĞACI

Nar AĞACI

NAR

Bilinen eski meyvelerden olan nar Kuranda  (Rahman Suresi, 68) ayetinde adından bahsedilir. İnsan sağlığına faydaları çok fazla olup, insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. 100 gramında narda 150 mg fenolik madde bulunur.Narda C vitamini, potasyum, demir, polyphenol, anthocyanin ve tannin adında antioksidanlar bulunur. Nar suyu güçlü antioksidan etkisiyle bilinen Elajiktanenler yönünden oldukça zengindir. Ayrıca siyanidin, delfinidin, pelargonodin, kersetin, kaempferol, luteolin gibi antioksidanlar da içerir.

Rahman Suresi, 68: İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır.

Üzüm AĞACI

Üzüm

ÜZÜM

Üzümün faydaları çok fazladır, kan yapıcı özeliğinin yanı sıra, çok iyibir anioksidandır. Kuran`da ÜZÜM Enam Suresi, 99 da yer almıştır . Birçok çeşidi olan üzümün meyvesi kadar yapraklarıda çok faydalıdır.Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, demir, magnezyum ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.Üzüm asmasının glikozca zengin olan meyvesidir. Taze veya kuru halde yenir.

ÜZÜM Enam Suresi, 99: O, gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır.

Muz AĞACI

Muz AĞACI

MUZ

Kuran da (Vakıa Suresi, 29) ayetinde yer alan muz insan sağlığına faydaları kanıtlanmış, bir meyvedir, içeriğinde: Kalsiyum ve potasyum içeriği ile kan basıncını düşürmeye yardımcı olan muz lif açısından da oldukça zengindir. Sakaroz ve glikoz içeren muz vücudu besler. Ayrıca B1, B2, B6, C, D ve E vitaminlerini açısından zengindir.

 Vakıa Suresi, 29: Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları,

Zeytin AĞACI

Zeytin AĞACI

ZEYTİN

Zeytinin ağacının meyvelerini yediğimiz gibi, meyvelerinden yağda çıkartırız, aynı zamanda zeytin ağacı yapraklarını çok eski tarihlerden buyana sıtma tedavisinde kullanılması, yaprakların çay olarak içilmesi zeytin ağacına, ölmez ağaç veya hayat ağacı denir. Faydaları saymakla bitmeyen Zeytin ve zeytin ağacı….A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin,  kalsiyum kaybını önler.

23/MU’MİNÛN-20:Ve şecereten tahrucu min tûri seynâe tenbutu bid duhni ve sıbgın lil âkilîn(âkilîne).

Elmalılı Hamdi Yazır: Tûr-i Sinâ’da (dahi) yetişen bir ağaç da meydana getirdik ki, bu ağaç, hem yağ, hem de yiyenlerin ekmeğine katık edecekleri (zeytin) verir.

(Nur Suresi, 35):Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir.

 

Yazarımız admin

Türkiyenin en güzel islami sohbet , dini chat odalarına hoş geldiniz.

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.