21 Ocak 2020 - Salı
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Mucize Canlı Arı Kuranda Yer Almış

Mucize Canlı Arı Kuranda Yer Almış

Mucize Canlı Arı Kuranda Yer Almış

Arıyla Gelen Mucize:

İlahi kitap islamın Rehberi Kuranı kerimde bir çok ayette yer almış. Bu yer alış boşa olamaz, bugün Video eşliğinde Arı ile ilgili aydınlatıcı, bilgilendirici bir yazı yazmaya çalışacağız. Mucize Canlı Arı Kuranda Yer Almış benim anlatımım okyanusta damla misalinden.

Bir Kuran mucizesi: Dişi bal arısı

 Allah’ın yarattığı en büyük mucziye yarttıklarından olan Arılar muhteşem canlılardan biridir.

Kur’ân-ı Kerim’in NAHL 16/NAHL-68  ayetinde da yer alan ARI MUCİZESİ : Her arının kovan içinde çok fazla görevi vardır.

Ama erkek arı bir istisnadır erkek arının tek görevi  kıraliçe arıyı döllemektir. Erkek arının çiftleşme organı dışında, diğer arılarda bulunan özeliklerinden hemen hemen hiç birine sahip değildir. Bunun içindir ki erkek arının kıraliçe arıyı dölemekten başka bir iş yapması mümkün değildir.

İşçi arılar ise kraliçe arılar gibi dişi olmalarına karşın yumurtaları gelişmemiş kısaca kısır arılardır. Kovandaki görevleri çok fazladır kovan içindeki tüm işi işçi arılar yapmakla yükümlüdür. Bir ev kadını misalinden, Kovanın temizliğinden, yavruların bakımından, kraliçe arı ve erkek arının beslenme, bakımından, kovan temizliğinden, bal yapımından ve peteklerin inşasından, polen toplamak, kovanın güvenliğini sağlamak, bütün kovanın işlerine tertibi düzeni sağlamak zorunda olan işçi arılardır.

Ve evhâ rabbuke ilân nahli enittehızî minel cibâli buyûten ve mineş şeceri ve mimmâ ya’rişûn(ya’rişûne).

وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ

Rabbin bal arısına da şöyle vahyetti: «Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kuracakları kovanlardan göz göz evler edin!

 Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. – Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır.

Arapçada iki çeşit fiil kullanımı vardır ve fiillerin bu kullanımlarından, öznenin erkek veya  dişi olduğu anlaşılmaktadır.  yukarıdaki ayetlerde arı için kullanılan fiillerden anlaşıldığı üzere Kuran da bal yapımında çalışan işçi arıların dişi olduğunu anlıyoruz.

Kuranı kerimde yer alan mucizeler Bilim adamlarıncada araştırılmakta hergün yeni bilgiler elde edilmektedir. Bugün balın değerli bir besin olduğu, Arıların çiçekten, çiçeğe dolanıp balyapımında kullanılacak polenleri, bitki kilerden toplarken, bitkilerin döllenmesinde yardımcı olduğu gerçeği kanıtlanmıştır. Allah ne verirse hayırlısını versin. Mucize Canlı Arı Kuranda Yer Almış olması boşuna değildir.

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

3 Yorum

  1. Balın nekadar faydalı olduğunu hepimiz biliriz.Kur’an da adı geçiyor arının..Bu da böylesine mübarek bir hayvanın bizlere sunduğu arının balının faydasını anlamamıza yetiyor.

  2. SiZe basimdan gecen bir olayi anlatmak istiyorum ,gunlerden kis gece gec saatlerde isimi bitirip eve gittim ,saat gece 2 gibi yata girdim saat 3 gibi isyerin kamerasina baktim isyerimi hirsiZlar acmislar ace acele isyerine gittim kapi acik kirmislar allah alah dedim adimi iceri attim isyerimin ici ari dolu inanmadim kis gunu hemen disari ciktim bana zarar verirsiye sonra kendi kendime dedim bunlari cenabi allahim gonderdi dedim aralarina daldim hirsiZ hic birsey almamis sasirdim yuzlerce ari war bana hic dokanmiyorlar hava cok soguk olmesinler diye iceriyi sicak tutum sabqh geldigimde hepsi olmuslerdi senin hikmetin buyuk allahim

    • Yaradanın hikmetinden sual olunmaz. Yazmanızdan yaşadığınız olayın etkisinde kaldığınız çok belli. Allah herzaman sevdiği kulların gözeticisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.