22 Ocak 2020 - Çarşamba
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları

İlahi dinler dörttanedir dört . Dört kitap secilen dört Peygamber, Yok aslında bir birlerinden farkı ilk inen Tevrat Musa a s a indiriliriken son kitap ve peygamberi hakkında bilgiler verilmiştir. Bir anlasalar ah bir bilseler, Yaradan kullarına yarattıklarına kıyamaz ama yarattıkları hak yolundan sapmakta ısrarlı. Yaratır ken yaradan meleklere secde ettirmiş Adem`e. Adem a s  için cennetten kovulmuş iblis.

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları
TEVRAT

Tevrat:

İlahi dinler Allah tarafından seçilen müjdelenen 4 Peygambere gönderilmiştir İndirilen her İlahi Kitap müjdelemiş seçilenler Peygamberleri. İşte ilk inen Tevrat ; Musa Peygambere gönderildi Tevrat İbranice yazılmış olup Musa`nın beş kitabı olarak bilinir.  İbranicede  “öğretmen, yasa, öğreti, gösterme, yönlendirme“ anlamına gelir.

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları
Zebur

 

Zebur:

Seçilmiş peygamberlerden biri olan Hz Davut’a İlahi Kitaplardan Zebur Vahi yoluyla tebliğ etmiştir. Zebur`da da temel kural Allah’tan başkasına kulluk etmemektir. Zebur şiire benzer metniyle daha çok dualardan oluşmuştur. Zebur’da da Hz Muhammet Mustafa müjdelenmiştir.

Müslümanların Zebura yaklaşımı ; Allahın Hz Davuda Zebur adıyla bir ilahi kitab gönderdiğine iman ederler. Ancak Mezamir bölümünde gerçekten Hz Davuda gönderildiği tartışmalıdır.

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları
İncil

İncil:

Matta, Markos, Luka ve Yuhanna Tarafından yazılmış olup yazarlarının adıyla anılırlar. İncilin anlamı müjde demektir. Seçili Peygamber lerden 3. olan Hz İsa’ya vahi yoluyla indirilen İncil Hristiyanlara göre İsa’nın hayatı ve öğretileri olarak kabul edilir. Hırıistiyan din adamlarınca kabul edilen 4 incile Konik inciller, kilise tarafından kabul edilmeyenlere ise apoktif İnciller denir. İncil’de de Hz Muhammed S A V müjdelenmiş tir. İsanın çarmıha gerilip öldürülmesi ve 3 günsonra dirilip havarileriyle birlikte göğe yükseldiği kabul edilir. Havarilerden Petrus Roma’da, Bartalmay Ermenistan`da, Yehuda (Taday) ve Simun Pers topraklarında öldürülmüştür.İncilde de Tanrıdan başka tapacak kimsenin olmadığını anlatır.

Müslümanlar Allah’ın Hz. İsa’ya gönderdiği İncil’e iman etmekle birlikte, günümüzdeki İnciller’in Hz. İsa’ya gönderilen kitap oluşu oldukça Şüphelidir. Bu kitaplarda Hz. İsa’nın Allah’ın oğlu olarak yeralması tevhit inancından sapma olarak görülür.

Tevrat Zebur İncil Kuranı Kerim Dört İlahi Dinin Kitabları
Kuranı- Kerim

 

Kuranı Kerim:

Çok okunan manasına gelen Kuranı Kerim, Secili Peygamberlerden en sonuncudur. Bu durum Tevrat Zebur İncil de yer almaktadır. Muhammedin SON PEYGAMBER Kuranı Kerimin son Kutsal kitap İslamiyetin Son din OLUŞU önceden müjdelenmiştir. Kuranıkerim’in VERDİĞİ TEMEL MESAJ önceki üç kutsal kitaplarda olduğu gibi Tevhid inancıdır; ALLAHTAN BAŞKASINA KULLUK ETMEMEK. Aynızmanda ilahi bilgiler ve emirler yer alır.

Kuranıkerim, aslı değiştirilmemiş tek kutsal kitaptır. Kutsal kitaplar içinde Kur’an bu özelliğiyle diğerlerinden ayrılır. Bunda Kur’an ayetlerinin Peygamberimizin sağlığındayken hem ezberlenip hem de yazılmasının büyük etkisi olmuştur.

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi

Kaçıncı Veda Gerçek Hayat Hikayesi Kaçıncı Veda Bir kadın tanıdım yaklaşık 4 yıl önce… Çok …

1 Yorum

  1. cok güzel bir yazı hazırlamışsınız bu 4 kitabı ayrı ayrı inceleyerek bizi dahada aydınlatırmısınız yazının devamını bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.