24 Ocak 2020 - Cuma
Ana Sayfa / İslami Bilgiler / Üç Aylar Ve Faziletleri

Üç Aylar Ve Faziletleri

Üç Aylar Ve Faziletleri

Sevgili okurlarımız bazen İslami konularda yazmak oldukça zor oluyor, neden derseniz yazacağınız her şeyden mesulsunuz, yapacağınız bir yanlışı, bir müminin okur yanlış öğrenirse bunun vebali de günahı da çok büyüktür. Şayet bana Bu konuda yardımcı olacak, Bilgisi iyi olan arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şimdiden yarım edecek olan, veya bilip de yardım etmem diyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Cenab-ı Hak (c.c) Biz Müslümanlar  için rahmeti, feyz rahmeti ve bereketi bol olan günler belirtmiştir.
Peygamber efendimiz SAV, mübarek üç aylar için ‘Recep Allah’ın, şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır’ buyurmuşlardır.
HZ Peygamberimiz S.a.v ramazan ayı dışında en çok Recep ve Şaban aylarında oruç tutmuştur. Recep ayı girdiğinde de ‘Allah’ım bize Recep ile Şaban’ı mübarek kıl bizleri Ramazan ayına ulaştır. Dua’sında bulunmuştur.

Üç aylar Müslüman alemin’in son derece önem verdiği aylardır.Müslümanlar bu ayları adeta iple çekerler ve bu ayları değerlendirmek için azami gayret gösterirler.’Şüphesiz’ bu durum on bir ayın sultanı diye andığımız Ramazan ayının fazileti de büyük önem taşır.
Bu üç aylarda bilindiği üzere Regaip,Berat, Miraç, ve kadir geceleri bulunmaktadır.Ramazan ayındaki farz orucun yanı sıra Peygamber efendimiz Recep ve Şaban aylarında da oruç tutmaya teşvik etmiştir.
üç ayların ilki olan Recep yüceltilmiş ikramlar konulmuş ay ve hazırlanmak anlamına gelir. Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaip Kandilidir.23/24 nisan Perşembe-Cuma Regaip pek çok ihsan manasına Ragibe kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hak engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğundan geceye bu isim verilmiştir.
Recep ayının 27. Gecesi Miraç Kandilidir.15/16 mayıs Miraç kelime manası itibariyle merdiven yükselecek yer en yüksek makam manasına gelmektedir. Bu gecede Peygamberimiz mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksaya ve oradanda göklerin ilahi derinliklerine yükselip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakkın huzuruna cıkmıştır.
(Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Recep ayında oruç tutanlar girer.
ŞABAN AYI :
Üç ayların ikincisi olan Şaban kelimesi manası ile dağılan saçılan manasına gelmektedir.bir rivayete göre Peygamber efendimiz Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismi verildiğini ifade etmiştir. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili vardır. 01/02 Haziran Pazartesi-Salı berat kelimesi borçtan isnat eden suçtan ruha azap veren sıkıntıdan kurtulmak manasına gelmektedir. Bu gecede Kur’anı kerim bütün halinde dünya seması na indirilmeye başlanmıştır.ve bu nedenle bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için Berat gecesi denilmiştir.
(Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır
RAMAZAN BEREKET AYI :
Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Bu ayda kur’an indirilmeye başlamıştır. Ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. Kur’anın indirildiği bu ay içinde Kur’anı Kerimdeki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi 13/14 Temmuz Pazartesi- Salı vardır.bu gece Allah’ın müminlere bahşettiği yüce ikramdır.Ramazanın her gecesinin dolu dolu geçmesi için bu zamanı gizlenmiştir. Ancak kadir gecesinin Ramazanın son 10 günü içinde olduğuna dair rivayet vardır.
Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır.

Üç Aylar Ve Faziletleri, Üç Aylar nezaman, şaban ayı, ramazan ayı, Regaip kandili, Berat  kandili, Miraç  kandili,  kadir geceleri. 

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

camii, mimar sinan

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eseleri

Süleymaniye Camii Mimarsinan Eserleri Süleymaniye Camii her karesi ayrı bir yorum. Mimar Sinan’ın, Caminin planını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.