21 Ocak 2020 - Salı
Ana Sayfa / İslami Haberler / Çanakkale Savaşı ve Anzak Askerleri

Çanakkale Savaşı ve Anzak Askerleri

 Çanakkale Savaşı ve Anzak Askerleri

Çanakkale Savaşı ve Anzak Askerleri
Çanakkale Savaşı ve Anzak Askerleri

(18 Mart) 2015’in Çanakkale Savaşı Kutlamaları

Çanakkale savaşlarının arkasından bütün uluslar etkilenmişti. Bu yazımda ben uluslardan biri varki yavrularını Çanakkale`ye savaşmaya gönderen Anzaklar.Toplum da bir yankı bulmadan bağzı ayrıntılar kaybolup gidiyor. Yazımızda bu kayboluşlardan biri olan Anzak çocuklarına teşekkür etmek amaçlı yazmak istedim. Yüzyıllarda geçsede  Çanakalede yatan Anzak askerlerini unutmak atlamak imkansızdır. Evlatlarını Türk topraklarına düşmana karşı savaşmak için bize, bizim bagrımıza vatanımıza Türkiyemize yolladılar. O analarki elleri öpülesi, yollarına köle olunacak analar.

Kurtuluş savaşlarında Osmanlı topraklarında yaşayan vatanına bağlı insanlar bu ülkenin kurtulmasında dost ülkelerinde desteğiyle omuz omuza savaşmış Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını el birliğiyle sağlamışlardır.

Ülkenin bugün geldiği durumun sorumlularını da tarih yaragılayacaktır.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da Anzak Günü adıyla her yıl bir anma töreni yaparlar. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zealand Army Company) çıkarma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının uğruna can verdikleri bu toprakları ziyaret ederler.

Çanakkale Savaşları`n da, derimde etkilenen Anzaklıların torunları heryıl düzenli olarak Çanakale`ye atalarını anmaya gelip atalarının uğruna savaştığı topraklarda göz yaşı ve gururu bir arada yaşarlar. Türk milleti olarak Anzak dostlarımıza sevği saygı Teşekkürü şahsım adına borç bilirim.

Anzaklar Gelibolu savaşının yanısıra başka cephelerdede savaşmışlar ve Geli bolu savaşında yaşadıklarıyla karşılaştırma yapmışlar. Ülkelerine döndüklerinde kahraman gibi karşılanmışlar ve gözlerindeki Britanya İmparatorluğu’nun sonsuz gücü büyük bir yara almıştı.

Bunun ardından  1 Ocak 1901’de Avustralya Federasyonu kurulmuş, Avustralyalılar on yıllık bir süreçte seçme ve seçilme ile temsil edilme haklarını kazanmıştır. Böylece Britanya İmparatorluğu’nun altında bir Avustralya Devleti filizlenmişti. Tarihçiler bunu bu şekilde anlatsada bu kazanımın arkasındaki gerçek sebebi  Gelibolu olarak görülür.  Her yıl çıkarmanın yıldönümü olarak 25 Nisan’da Anzak Günü adıyla anma törenleri düzenlenir ve o gün Avustralya ile Yeni Zelanda’da ulusal tatil ilan eder.

Atatürk’ün Gelibolu Savaşı’nda Türk toprakları üzerinde ölen ve mezarları Türk topraklarında bulunan ANZAK asker analarına gönderdiği mesajın yer aldığı anıt,Gelibolu (1934)

Canberra’da Kemal Ataturk Memorial ve Yeni Zelanda’nın Wellington’un Tarakina Koyu’nda Ataturk Memorial isimlerine anıt yaptırılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1934 Anzak Kutlamaları sebebiyle gönderdiği mesaj ülkeler arası dostluğu pekiştirmiştir:

“Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

İngiliz ve Fransız donanmalarının geri püskürtüldüğü 18 Mart, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Çanakkale Şehitlerini Anma Günü olarak ilan edilmiştir.

Çanakaledeki bu emsalsiz kazanım bağzı kesimlerce felaket olarak nitelendirilmi, hatta üstüne şarkı bile yapmışlar. Eric Bolge tarafından yazılan savaş karşıtı şarkısı “And The Band Played Waltzing Matilda” bu savaşla ilgilidir.

Yazarımız admin

İslami Rüya Yorumları

İlginizi Çekebilir..

Tek Çatı İslamiyet Aslında, Çanakkale'ye, Erzurum'a, Sİvas'a. Ne oldu

Tek Çatı İslamiyet Aslında

 Tek Çatı İslamiyet Aslında Elinizde kumanda gezerken kanalları bir kanalda rast gelirsiniz, çocuklar duymasın bir …

1 Yorum

  1. Şehitlerimizi andıgımız bu gün onları Rahmetle anıyoruz bu toprakda onların sayesinde yaşıyoruz . Ruhları şad olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.